Христо Грозев: Британските власти не ме предупредиха, че двама от осъдените за шпионаж българи са освободени
„Логично е да се притеснявам, че хора, които са били част от руска клетка за следене, в момента може би отново са във връзка с тези хора в Москва“
Жертвите на осъдените за шпионаж в полза на Русия българи не са били предупредени, че двама от тях излизат на свобода.
Това съобщи британското издание „Телеграф“, в статия, озаглавена „Лейбъристкото правителство освободи агенти на Кремъл, без да предупреди жертвите им“. В нея се казва, че Иван Стоянов и Ваня Габерова – част от групата от шестима българи, осъдени за шпионска дейност – са били освободени и депортирани.
Те са изтърпели законово изискуемата част от присъдите си, предаде бТВ.
„Общуването ми с британските власти приключи в момента, в който петимата българи получиха присъди в английски затвори, затова за мен беше изненада, че същите тези английски власти не ме предупредиха, че двама от българите са депортирани“, казва разследващият журналист Христо Грозев.
„Логично е да се притеснявам, че хора, които са били част от руска клетка за следене, в момента може би отново са във връзка с тези хора в Москва“, посочва той.
„Единственото, което искам да кажа, е че съм благодарен, че българските власти, доколкото разбирам, държат под око освободените в България. Така че се надявам, ако не от Англия, то поне от България, да имам тази защита, която е необходима“, казва още Грозев.
Според разследването групата българия е извършвала наблюдение срещу руски дисиденти, политически фигури и журналисти във Великобритания и други европейски държави, сред които и разследващият журналист Христо Грозев.
Още от Свят
Русия ускорява войната: Путин залага на зимата, изтощава Украйна с ракети "Бандерол"
В същото време съюзниците на Украйна в като Европа се борят с бюрокрация и хибридни заплахи, които Кремъл постоянно инспирира към европейските страни
Иран: Няма заплаха за Кипър, стига британските бази да стоят настрана от конфликта
в. „Файненшъл таймс“ публикува вчера информация, според която „иранските сили преценяват възможностите за удари по американски активи в Югоизточна Европа, посочвайки България
Кислица: Путин не иска мирни преговори, защото смята, че Украйна няма да преживее зимата
Според него Москва разчита на продължителното въздействие на войната и на зимните условия, за да отслаби Украйна и да подобри собствените си позиции.