23 Ноември, 2024

Христо Грозев: Сделката за размяната на затворници беше замислена заради свободата на Навални

Христо Грозев: Сделката за размяната на затворници беше замислена заради свободата на Навални

Христо Грозев

След смъртта му инициативата е продължена

Вчера късно вечерта на летището в Кьолн група сътрудници на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални се събраха в очакване на самолет, който трябваше да пристигне от Анкара. На борда на самолета се намирали 13 души, които до тази сутрин били затворени в руски затвори, включително трима души, които работели като регионални координатори на Навални в различни руски градове и били вкарани в затвора за "екстремизъм", пише "Гардиън".

След размяна в Турция те вече са на свобода, заедно с репортера на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович и още двама американци, които после се завърнаха у дома с отделен самолет.

Когато 13-те слязоха от самолета в Кьолн, това беше момент на радост. Но също така имаше и нотка на тъга и гняв заради един човек, който не беше в самолета: Навални. В края на краищата, тази сделка беше изготвена с оглед на неговото спасяване, а след това, точно когато свободата му изглеждаше на една ръка разстояние, той умря - или беше убит - в затвора, отбелязва изданието.

След приключването на размяната вече може да бъдат разкрити подробности, които показват колко близо е била размяната по подобен начин, но с участието на Навални - още през февруари, след месеци на внимателно планиране и предполагаемо одобрение от страна на Кремъл.

Подробно разследване на "Уолстрийт джърнъл" за тайните преговори по размяната описва как работата по нея е започнала на среща в Женева между лидерите на Русия и САЩ, малко след като Джо Байдън стана президент и много преди ареста на Гершкович. На нея Владимир Путин предлага създаването на специален канал за размяна на затворници, което е отглас от практиката от Студената война. Байдън се съгласил. В крайна сметка това доведе до освобождаването от Русия на баскетболистката Бритни Грийнър, хваната на московско летище с малко количество хашиш - нещо, което изглеждаше като пресметнат ход за вземане на американски заложник. Тя беше разменена за Виктор Буут, един от най-известните търговци на оръжие в света, който беше задържан в САЩ.

След това Москва насочи вниманието си към Вадим Красиков, убиец и агент на ФСБ, който пътува до Германия с паспорт, идентифициращ го като Вадим Соколов. Той застреля чеченски изгнаник в парк през 2019 г. След това беше арестуван, докато сваляше перуката си и се опитваше да избяга от мястото на инцидента. Кремъл отрече каквато и да е връзка, а убиецът отказа да говори при разпита.

Журналистът Христо Грозев разплита случая, като го идентифицира като Красиков - част от елитно подразделение на ФСБ, руската служба за сигурност.

Грозев стана известен с проследяването на руски шпиони и убийци - сближава се с Навални, след като разкрива отряда от отровители на ФСБ, който следи политика месеци наред, преди той да бъде отровен с "Новичок" през 2020 г. След нападението Навални е евакуиран в Германия, където се възстановява, а в началото на 2021 г. се завръща в Русия. Веднага е арестуван и вкаран в затвора.

Грозев стана един от водещите защитници на включването на Навални в евентуална размяна на затворници и смяташе, че Навални може да е ключът към убеждаването на Германия, че си струва да се откаже от Красиков, особено предвид възможността един свободен Навални да активизира раздробената руска опозиция.

Започва да проучва идеята с руски познати, които са готови да действат като посредници за потенциална размяна, но се сблъсква със стена при всяко споменаване на името на Навални.

"Работих с поне двама бивши служители на службите за сигурност. Те бяха много добре подготвени да бъдат на едно ръкостискане разстояние от Путин. И всички те искаха да заслужат този кредит, но името на Алексей беше фактор на страха и за двамата." - казва Грозев.

След това Грозев попитал специалния пратеник на президента на САЩ за преговорите за заложници - Роджър Карстънс - дали не би могъл да помоли руския олигарх Роман Абрамович да повдигне въпроса пред Путин, съобщава "Уолстрийт джърнъл". Абрамович е участвал активно в неофициални преговори с Украйна за евентуално мирно споразумение в началото на войната, а след това и в разговори за размяна на военнопленници с Киев, и вече е смятан за утвърден канал за връзка с Путин. Карстенс повдига въпроса пред Абрамович, когато двамата са в Израел след атентатите от 7 октомври, съобщава вестникът.

"Първоначално Абрамович каза, че Путин няма да се съгласи, после разубеди Карстенс да го помоли да предаде съобщението, но Карстенс беше много отдаден на тази кауза и идея и знаеше, че никой друг няма да отправи този въпрос, затова го помоли да го зададе. И няколко дни по-късно Абрамович съобщи, че изненадващо е казал "да"." - разказва Грозев.

Източник в Москва, запознат с преговорите, потвърди, че Путин е одобрил сделката по принцип през есента. "Германците не искаха да се откажат от Красиков, но тогава имаше един световноизвестен човек - Навални, който беше добре познат в Германия, и това беше нещо, което можеха да продадат, и това беше щастливо съчетание на обстоятелствата: Путин получава Красиков, германците получават Навални, а американците си връщат американците", казва източникът.

С тази зелена светлина парчетата започват да се подреждат. Отправени са обаждания до съюзниците в Словения и Норвегия, за да се постигне съгласие арестуваните там руски шпиони да бъдат включени в размяната. Разширяването на размяната цели да направи идеята за освобождаването на Красиков по-приемлива за Берлин. "Винаги е трябвало да бъде достатъчно голям пакет, за да не може никоя страна да поеме определен вътрешнополитически риск. Трябваше да е по-размит." - пояснява Грозев.

"В крайна сметка се стигна до сделка осем за осем", допълва той. В нея Навални, Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уилан са щели да бъдат сред освободените от Русия, а група руснаци, подобна на групата от тази седмица - да се върне в Москва.

След като всичко било подготвено, Абрамович се върнал при Путин за окончателно одобрение и отговорът отново бил положителен. "На ранен етап той даде принципно съгласие, а след това на финалния етап, когато всичко беше готово, той също го одобри", казва източникът от Москва.

След това идва шокираща новина: 47-годишният Навални е починал по неизяснени причини в отдалечената арктическа наказателна колония, където е бил държан. "Вечерта на 15 февруари получих потвърждение, че преговорите са на финалния си етап", заяви сътрудничката на Навални Мария Певчих по-рано тази година. "На 16 февруари Алексей беше убит", напомня тя.

В месеците след смъртта на Навални постепенно започва да се оформя нова сделка, която включва повече руски опозиционери и отново привлича германците на своя страна. След месеци на внимателни преговори в редица столици резултатът е размяната, която се осъществи на 1 август. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства