Анализът на 127 човешки генома въз основа на открити в района на Рим кости, които датират от последните 12 000 години, показва, че в града са живели мигранти от източната част на Средиземноморието и Близкия изток, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
За пръв път генетиката потвърждава с големи подробности историята на Древния Рим, който векове наред е властвал в Средиземноморието.
Когато Рим бил имперска столица от 27 г. пр. Христа до 300 г., римляните напомняли настоящето средиземноморско население, като били сходни с гърци, малтийци, кипърци и сирийци, заявиха учени от Станфордския университет и няколко университета в Италия.
Нови технологии за анализ на древна ДНК позволили да се направи възстановка на миграцията на население през хилядолетията и възхода на Рим.
Най-древните анализирани в рамките на изследването скелети са на трима ловци и събирачи на плодове, живели 10 000-7000 г. пр. Христа. Те са приличали на събратята си от другата страна на Алпите.
По-късно появата на земеделието и скотовъдството през неолита е довела земеделци от Анадола в Рим, както и в цяла Европа. През периода 900-200 г. пр. Христа Рим започнал да се различава от останалата част от Европа - превърнал се в голям град, имиграцията нараснала, жителите му се увеличили. Геномите от този период разкриват наличие на индивиди от Близкия изток и Северна Африка.
След това Рим става столица на империя с население 50-80 милиона души. Населението на града наброява около 1 милион души. Етносите се променят по впечатляващ начин, като голяма част от жителите произхождат от източната част на Средиземноморието. Само 2 от 48 генома са на индивиди от Западна Европа, поясниха авторите на изследването. "Разнообразието е много голямо", отбеляза Рон Пинхази от Виенския университет.
То намалява след разпадането на Римската империя. От Средновековието римляните отново напомнят останалите европейци.
"Някои хора може би си мислят, че днешната миграция е нов феномен - каза Джонатан Причард от Станфордския университет. - Древната ДНК обаче показа, че смесване на хора се наблюдава отдавна."
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
Наука
И Древният Рим бил залят от "мигрантска вълна": само 2 от 48 генома са на индивиди от Западна Европа
През периода 900-200 г. пр. Христа Рим започнал да се различава от останалата част от Европа
Фактор Фактор
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра