Милорад Додик
ОССЕ предупреди, че той нарушава конституциите на РС и БиХ
Парламентът на Република Сръбска (РС) включи в дневния си ред Закон за „чуждестранните агенти“, подобен на действащя в Русия.
Законът предвижда специален надзор и възможност за забрана за работа на неправителствени организации, които се финансират от чужбина, забрана за политическа дейност, необходимост от допълнителна регистрация и изпращане на финансови отчети, съобщи Радио Свободна Европа.
Той определя като „агенти на чуждо влияние“ организациите с нестопанска цел, които помагат на чуждестранни субекти и които се занимават с политически действия или политически дейности, влияние върху общественото мнение, както и тези, които „нарушават целостта и Конституцията на РС“.
Законът беше включен в дневния ред в началото на сесията на парламента на 22 май, въпреки писмения призив на 46 неправителствени организации към депутатите да не гласуват за закона.
В същия ден се проведе шествието „Смърт за демокрацията“, в рамките на което представители на НПО се опитаха да покажат пагубността на приемането на закона за „чуждестранните агенти“, като символично изнесоха ковчег и се облякоха в черно.
Мисията на ОССЕ също предупреди, че законът за „чуждестранните агенти“ е в противоречие с конституциите на РС и Босна и Херцеговина (БиХ) и с международните задължения на страната за спазване на правата на човека.
Законът беше обявен през 2022 г. от президента на РС Милорад Додик, който е подложен на санкции от САЩ и Великобритания за противоконституционни действия.
Народното събрание на Република Сръбска прие проекта на този закон на 28 септември миналата година, който беше посрещнат с редица критики от страна на обществеността, неправителствения сектор и международните организации.
Посолството на САЩ заяви, че законът на РС е „репресивен и недемократичен“, който, ако бъде приложен, драстично ще наруши правата и свободите на хората, живеещи в ентитета.
И Службата на върховния представител в БиХ поиска оттеглянето на този закон.
Подобен закон в Русия позволи на Кремъл да задуши всяка форма на инакомислие, а приемането на същото законодателство в Грузия заплашва да попречи на нейната евроинтеграция. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства