„Решението на Русия да получава разплащанията си за доставения газ само в рубли, може да се окаже косвена форма на ембарго на износа на горива. Това каза пред Нова телевизия изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
„Изискването на руския президент е тежко. От руска гледна точка то цели да подкрепи руската валута, от гледна точка на купувачите е сериозно изискване. Милиони евра, които всеки ден се калкулират от доставката на горива трябва да бъдат обърнати в рубли, това е изключително трудно. Решението е сериозен натиск. Може да се окаже, че е косвена форма на ембарго”, добави той.
„България ще пострада, но Русия също, тъй като няма да реализира такива приходи от износа. Финансовата мярка обаче ще навреди и на двете страни, смята Делчев.”, каза още той.
По думите му рискове за доставките на петрол през следващия месец няма, ситуацията обаче е несигурна.
„Горивата, които са поръчани през март са заплатени. Не е ясно обаче колко ще продължат тези мерки. В кратък срок доставките на суров петрол са осигурени, не се задава недостиг на горива на българския пазар в кратък срок. Ако има ограничения обаче и суровината не може да бъде платена, доставките ще спрат”, каза още той.
Във връзка с идеята за единен купувач на природен газ Андрей Делчев коментира, че предложението е разумно и в интерес на България.
„Договорът на страната ни за газ изтича, ако това предложение се премие България ще бъде в изгодна позиция. Ако се стигне до намаляване на акцизната ставка за целия ЕС, това би облагодетелствало страната ни. Тогава основният ценообразуващ фактор ще бъде цената на суровия петрол, като вероятното прогнозно увеличение ще бъде с около 4-5 стотинки за литър. По-сериозният фактор случая обаче е несигурността на петролните доставки”, каза още той.
Цената на суровия петрол към момента е в тенденция за покачване, обясни изпълнителният директор.
„Инса ойл” с позиция след подаването на сигнал срещу Асен Василев
„Цените на горивата на вътрешния пазар зависят от цените на суровия петрол, а там тенденцията не е ясна”, уточни Делчев. По думите му търговците се възползваха от спекулата и някои увеличиха неразумно и спекулативно цените с около 35-40 стотинки.
„Това беше неоправдано от икономическата ситуацията и доставките на горива. От 12 март пазарът е застинал на едни постоянни нива в цените, като те варират с около 1 стотинка за литър”, допълни той.
Във връзка с намесването на компанията „Инса оил” в политическо разследване Делчев коментира така:
„Не е ясно за какво държавата може да я изнудва и за какво прокуратурата е образувала производство”, смята той.
Андрей Делчев
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг