Една от водещите американски банки "Голдман Сакс" (Goldman Sachs) прогнозира, че цените на природния газ в Европа ще спаднат с около 30 на сто през следващите месеци, тъй като страните в региона ще имат временно по-добри позиции при договарянето на цените, предаде CNBC, цитирана от БНР.
Нидерландският механизъм за прехвърляне на собственост (TTF) е основният еталон в Европа за цените на природния газ. Вчера котировките там вървяха около 120 евро за мегаватчас. Но "Голдман Сакс" очаква цената да се понижи до 85 евро за мегаватчас през първото тримесечие на 2023 г., според вътрешен документ.
Това би представлявало значителна промяна спрямо нивата, наблюдавани през август, когато заради инвазията на Русия в Украйна и последващия натиск върху енергийния микс на Европа цената на фючърсите за кратко достигна 340 евро за мегаватчас.
Наблюдаваното в последните седмици намаление на цените се дължи на няколко фактора според банката:
газовите хранилища в Европа са по принцип пълни за този зимен сезон;
температурите тази есен са по-меки от очакваното, като по този начин отложиха началото на период на добив от хранилищата;
и има свръхпредлагане на втечнен природен газ (LNG).
Последните доклади показват, че има около 60 кораба, чакащи да разтоварят своя LNG товар в Европа. Някои от тези пратки бяха закупени през лятото и тъкмо пристигат сега в момент, в който газовите хранилища в ЕС вече са пълни на около 94 на сто.
Въпреки оптимизма за по-ниските цени на газа в близко бъдеще, който може да облекчи част от кризата с разходите за живот, има голям натиск върху европейските лидери да осигурят доставки в средносрочен план.
"Нашият екип за суровини прогнозира спад до 85 евро през първото тримесечие, преди цената на синьото гориво рязко да се повиши през следващото лято, когато ще трябва да се попълват отново запасите в хранилищата", смятат анализаторите на "Голдман Сакс" в изследователската бележка. Техните прогнози сочат скок на цените до малко под 250 евро за мегаватчас до края на юли.
Една от причините за повишаването на цените след първото тримесечие на 2023 г. ще бъде очакваното по-силно развитие на китайската икономика.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг