17 Февруари, 2025

Хиновски: България има право да определя таксите, РС Македония няма основание за обезщетение

Хиновски: България има право да определя таксите, РС Македония  няма основание за обезщетение

По думите му не става дума за транзитната такса, която е включена в договора за транзит с „Газпром Експорт“, а е акциз върху услугата „транзит“

Претенциите на РС Македония към България относно таксата наложена върху руския природен газ са неоснователни. България като суверенна държава е в пълното си право да налага подобни такси. Това заяви в интервю за БГНЕС енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ).

На 26 октомври министърът на икономиката на РС Македония Крешник Бектеши заяви, че Скопие ще иска обезщетение от София, в случай, че бъде въведена, както той се изразява „извънредна енергийна такса“. С Иван Хиновски коментираме дали македонските претенции са основателни.

„Скопие може да настоява за обезщетение, но няма да го получи, защото това е суверенно право на всяка страна - да определя политиките си по акцизи и такси“, категоричен е експертът.

Той обясни, че тук не става дума за транзитната такса, която е включена в договора за транзит с „Газпром Експорт“, а е акциз върху услугата „транзит“ в „Турски поток“, която България има право да налага.

„По начало идеята на този акциз е той да бъде взет от „Газпром Експорт“, каза Хиновски и добави, че идеята на тази стъпка е да бъде наказан „Газпром“ за политиката спрямо България.

БГНЕС припомня, че от 13 октомври е в сила такса от 20 лв./МВтч. Тя се отнася до вноса и транзита на руско „синьо гориво“. Парламентът прие промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Те бяха публикувани в Държавен вестник.

Решението предизвика бурната реакция на Сърбия и Унгария, които си позволиха да заплашат България, заявявайки, че няма да оставят без адекватен отговор това „враждебно българско решение“.

На 15 октомври сръбският президент Александър Вучич поиска да проведе разговор с Румен Радев по повод на решението за увеличаване на транзитните такси. Сърбия внася руски природен газ от България по „Балкански поток“, който е продължение на „Турски поток“. Тръбата е собственост на българската държава.

На 26 октомври президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за въведената такса. В искането си до КС той посочва, че са нарушени редица положения, закрепени в българската конституция.

Още същия ден неговата позиция беше разкритикувана остро от финансовия министър Асен Василев и премиера акад. Николай Денков, които го обвиниха, че с действията си Радев е против интересите на България и защитава „Газпром“.

На 30 октомври говорителят на Европейската комисия Тим Макфий, потвърди, че България има право да решава как да се разпорежда с приходите от транзитните такси върху руския газ. /БГНЕС
Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.