Заедно икономиките на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка ще бъдат най-големите в света, изтъква икономистът
По темата за геополитиката, на мен ми се струва, че това, което страните от БРИКС могат да направят в обозримо бъдеще, е да договорят водещи позиции в класическите международни институции: СТО, МВФ и Световната банка. Това каза в интервю за „Фокус“ икономистът Красен Станчев.
Той обясни, че такива договорки могат да се постигнат, тъй като в нетолкова далечен момент комбинирано икономиките на страните, съставляващи БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Република Южна Африка), ще бъдат най-големите в света.
„Във всеки случай ще съставляват повече от половината от световната икономика. В МВФ има традиции: едната от тях е, че позициите се определят, спрямо страните, които най-много финансират, имат съответно най-голям дял в капитала на Световната банка и МВФ, а това засега не са страните от БРИКС. И съответно най-големите акционери в тези институции – те ще решават кой какво да управлява. Но е възможно тогава, когато се променят тези неща, тези големи икономики де са с по-голям дял в капитала на Световната банка и МВФ. И тогава, когато те имат по-голям дял, те ще имат и възможност и вероятно ще се промени и традицията за управлението на МВФ. Защото традицията е, че той се управлява от европеец“, посочи Красен Станчев.
Икономистът заяви още, че на срещата на страните от БРИКС ще се договарят най-вече геополитически действия. „Ако успеят да се договорят по някакъв начин да няма резки действия в международните търговски правила, това би било добре за всички. БРИКС по-скоро е геополитически инструмент. И доколкото разбирам, такава е и целта на срещата в Бразилия тази седмица – по-скоро договаряне на геополитически действия, отколкото нещо друго. Но те няма да могат да отговорят колективно на политиката на американския президент Доналд Тръмп“, допълни още Станчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг