"Когато отпадне мораториумът върху цените на тока и парното, сметките неизбежно ще скочат с до 50% нагоре. Това е простата математика". Това заяви пред Нова ТВ инж. Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България (АТДБ).
Той подчерта, че засега топлофикациите се държат, но не е ясно докога ще могат да поемат загубите от това, че разходите им растат, а не могат да ги калкулират в сметките на абонатите си заради замразяването на цените за крайните потребители.
Цените на природния газ и на парниковите емисии са много високи и няма как да ги орежем, каза още инж. Георгиев. Той изрази недоумение защо държавата прилага различни аршини за потребителите на скъп ток и на скъп газ. "По принцип не смятам, че някакви мораториуми и компенсации могат "да излекуват" тази ситуация. Но защо за едните може, а за другите не? И тук не говорим само за топлофикациите, а за всички потребители на природен газ. Затова питам, защо за едните потребители има компенсации, а за другите няма", посочи Кремен Георгиев.
"Работим по мерки и мораториумът върху цените на тока, парното и водата може да падне и по-рано от 3 месеца", обясни и днес пред Нова телевизия Андрей Гюров, председател на парламентарната група на „Продължаваме Промяната”. Същото говори още отпреди Коледа и премиерът Кирил Петков.
"Дали сме срок от 3 месеца, който не е задължително да бъде спазен. Целта на мораториума беше да се даде време на правителството да влезе в своите функции, да се види къде има течове и напрежение и как могат да бъдат балансирани. Работи се много по въпроса, подготвят се мерки, когато балансите бъдат вкарани в системата мораториумът може да падне”, каза Гюров, като призна, че това не е пазарна мярка, но е наложена заради кризата . „Тя не се използва в нормална балансирана среда. Но ние сме в кризисна ситуация. Нашата система не е достатъчно справедлива и достатъчно правилно регулирана, така че да поеме външните шокове”, заяви депутатът от ПП.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг