Председателят на Сдружението на заведенията Емил Коларов отбелязва, че браншът не желае да работи само с външните открити части на своите заведения.
И подчертава: „Затворихте ни насила, сега искате да ни отворите насила. Обезщетения за април - няма. Дори и да има решение за такива на по-късен етап, заведенията с градини няма да могат да се възползват от тях, а самите градини не са достатъчни, за да издържат разходите на едно заведение. Още повече, че месецът е студен, има ограничение в работното време и задължително разстояние между масите, което намалява капацитета“.
Затова от Сдружението на заведенията имат 3 предложения за разхлабване на мерките, които смятат за работещи и важни за оцеляването на ресторантьорския бранш.
Предложение 1:
пожелателното отваряне на външните части на заведенията. Според сдружението, обаче, тези, които го направят, няма да могат да се възползват от обезщетения
Предложение 2:
отварянето на всички ресторанти от 1 април, а на всички нощни заведения от 15 април
Предложение 3:
отварянето на външните части, но с успоредно компенсиране на бизнеса за този период по програмата за подкрепа чрез оборотен капитал
Според Сдружението това са приемливите варианти за тях. От там подчертават обаче, че решенията са право и задължение на властта.
Същевременно от Сдружението за модерна търговия, в което членуват големи търговски вериги, призоваха вчера при евентуално удължаване на противоепидемичните мерки да отпадне затварянето на големите магазини за търговия с нехранителни стоки.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит