Цените на петрола се повишиха във вторник благодарение на показател, сочещ повишено търсене в Китай, докато световните капиталови пазари се колебаеха предимно на фона на предпазливостта във връзка с изборите в САЩ.
Двата основни фючърсни договора за суров петрол се повишиха с повече от 2%, тъй като китайските власти отмениха квотите за внос на независими петролни рафинерии през 2025 г., което е знак, че растежът може би се възстановява.
На Уолстрийт основните индекси отвориха с понижение, но в следобедните часове навлязоха в положителна територия, след което загубиха сила. Dow завърши без промяна за деня.
Денят беше слаб, тъй като доходността на американските държавни ценни книжа се повиши - динамика, която понякога оказва натиск върху акциите.
„Мисля, че има напрежение между факта, че доходността се повишава, което очевидно означава, че облигациите са по-конкурентни на акциите“, каза Том Кахил от Ventura Wealth Management.
„От друга страна, това също е показателно, че икономиката може да е по-силна, отколкото си мислехме. Така че имаме това напрежение.“
Притесненията относно изхода от изборите в САЩ на 5 ноември натежаха върху настроенията на инвеститорите, като последните проучвания и прогнози сочат, че Доналд Тръмп е „спечелил преднина“ пред Камала Харис, отбелязват икономистите на Deutsche Bank.
Очакванията за поредното рязко понижение на лихвените проценти в САЩ от страна на Федералния резерв бяха леко смекчени след неотдавнашната поредица от американски данни за създаването на работни места и след като някои от висшите ръководители предложиха да видят по-бавен темп на намаляване на лихвите.
През следващите два дни технологичните титани Alphabet и IBM ще обявят последните си резултати, а Боинг, Кока-Кола и Л'Ореал също ще обявят печалби. | БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг