17 Февруари, 2025

Защо инвестициите представляват само 3% от спестяванията на българите?

Защо инвестициите представляват само 3% от спестяванията на българите?

Според последния доклад на Уникредит Булбанк, едва 3% от спестяванията на българите биват заделяни за инвестиции.

Тази цифра отразява значителен скок в интереса на българите към инвестиционните фондове през последните години, но тя все още е доста по-ниска от показателя на други страни в района, вкл. Румъния, Унгария, Хърватска, Чехия и други, където този процент е близо 16.

Защо се случва така?

Ето някои от причините, поради които българинът не е толкова активен на фондовите пазари. 

Ниски доходи

България продължава да бъде най-бедната страна в Европейския съюз и доходите на българина са по-ниски от тези  дори на северните ни съседи в Румъния.

Според статистики, GDP на глава на населението в България е $13,031 през 2022 докато в Румъния е $15,851.

От друга страна, рекордната инфлация от последните години допълнително влошава ситуацията и кара още повече българи да живеят месец за месец.

Когато парите едва стигат за оцеляване, кой може да задели средства за инвестиции?

Базови инвестиционни познания

За повечето българи инвестициите в акции и взаимни фондове звучат по-скоро като нещо, което е популярно в Америка и филмите, но няма особени корени на родна почва.

У нас не се говори достатъчно за управлението на личните финанси, културата на инвестиране, различните платформи за търговия и инструментите, които могат да накарат парите ни да работят за нас.

Всъщност дълги години банковият депозит е основният инструмент за спестяване на българина и макар лихвите по него в повечето банки към момента да се равняват на 0, търсенето на алтернативни варианти все още не е засилено. 

По-голям асоцииран риск

Липсата на познания води и до следващата причина на въздържание: по-големия асоцииран риск.

Когато човек не разбира особеностите на нещо, напълно нормално е да го избягва, особено, когато става въпрос за вложение на изработените му с труд средства.

Какво може да се направи?

На първо място, ако човек иска да промени собствената си ситуация, важно е да започне да говори по-открито за финансите и да промени нагласата и фокуса си около тях.

Ето едно лесно упражнение, което може да приложите вие самите: вслушайте се в разговорите на близки и приятели.

Ако откриете, че повече хора обсъждат какво да купят и къде да похарчат пари, вместо как могат да изкарат допълнителни средства, вероятно средата ви няма да допринесе положително за финансовото ви развитие.

Започнете да инвестирате в книги за лични финанси, четете български сайтове за инвестиции, потърсете образователни видеа в YouTube и последвайте бизнес лидери в социалните мрежи.

Можете също да се присъедините към онлайн групи и форуми, в които се обсъждат идеи за бизнеси, обещаващи акции, пазарни прогнози и инструменти за инвестиции.

Интернет предлага безброй възможности за развитие за всички, които умеят да го използват разумно.

Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.