![Иван Иванов: България няма да сложи край на регулирания пазар през 2025 г.](/static/downloads/uploads/Images_3/I/725x432_3x0_ivan-ivanov.jpg)
Иван Иванов
По начало регулираният пазар се явява до голяма степен в едно могъщо средство, за да има сигурност, да има и предвидимост на цените на всички участници на този регулиран пазар - както битови потребители, така и дребният бизнес.
Това особено се видя през 2022г., когато цените на регулирания пазар останаха стабилни през цялата година, докато на свободния пазар минаха стойност 1000 лв. за мегават час.
Това заяви председателят на българския енергиен регулатор - КЕВР доц. Иван Иванов по време на форума "Зеленият преход в страните от Централна и Източна Европа 2023", предаде репортер на БГНЕС.
Според Иванов, България няма да сложи край на регулирания пазар през 2025г.
“Това няма да се случи първо нормативно заради това, че в края на 2022г. НС прие решение, което изрично постановява, че регулираният пазар в страната ще бъде запазен до края 2025г. без да се фиксира срок кога след това ще се стигне до пълна либерализация”, обясни той.
Иванов обясни, че има две причини, които не позволяват регулираният пазар да бъде премахнат преди това. “Първата от тях - изискването на ЕК, че трябва да бъдат защитени енергийно уязвимите и енергийно бедните хора в страната, а по този показател на енергийна бедност ние сме едни от челните честа в ЕС.
Втората причина е, че становището на ЕК, че България може да мине към пълна либерализация само тогава когато бъдат премахнати или завършат дългосрочните договор за закупуване на електрическа енергия, а имаме два такива договора с две американски централи като първият изтича пред 2024г., а вторият през 2026г. Когато кумулативно се изпълнят двете условия България ще бъде в състояние да преминем към пълна либерализация”, обясни той, цитиран от БГНЕС
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона