Правилният бюджет на държавата трябва да има напълно различни параметри, каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката пред Bloomberg TV Bulgaria.
Според него годините от 2019 до 2027 г. са период, в който е трябвало да се търси бюджетен излишък, а не дефицит.
„Въпросът не е цифров, а манталитетен“, заяви Василев и изрази мнение, че дори без опитите за влизане в еврозоната правителството би заложило дори по-висок дефицит в бюджета.
Николай Василев посочи, че инфраструктурата трябва да се строи чрез концесии, а не от държавата, като това би довело до избягване на закъснения, спестяване на държавни ресурси и намаляване на дълга.
Той посочи, че според него в момента няма концесии при пътното строителство, защото управлява поколение политици, което „не е чувало думата концесия“.
Според него до края на текущия мандат на правителството дългът ще се увеличи с над 40 млрд. лева и определи бюджетното управление като „ляв популизъм“.
Василев подкрепя идеята на управителя на БНБ Димитър Радев държавата да предвиди в бюджета буфер за покриване на рисковете при несправяне с приходната част. Според бившия министър в момента няма криза, която да налага държавата да изразходва повече от това, което произвежда.
Той изрази надежда, че брутният вътрешен продукт (БВП) на страната ще превиши прогнозите, но се опасява за износа заради недоброто представяне на eвропейската икономика. Той допълни, че вътрешното потребление по-скоро ще остане силно, но вдигането на социалните разходи, с цел повишение на потреблението, не е правилният икономически път, като смята, че държавните инвестиции са твърде малко.
„Влизането в еврозоната би се отразило положително на цените на всички български активи: имоти, ценни книжа, стойност на компании, на всичко. Влизането в еврозоната ще бъде най-доброто нещо, което може да се случи на нацията през следващите години“, каза още Василев.
Той обаче не вярва, че времевата рамка за влизането на България в еврозоната е добре управлявана, нито, че ще бъде постигната.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона