"Точно в такива моменти държавата е необходима и тя идва, за да помогне", коментира пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев, като уточни, че България е в четвърта седмица в "спасителна програма" във връзка с пандемията от коронавируса.
По думите му, България се е справила по-добре икономически отколкото програмата "Тръмп", но според проф. Дуранкев има сектори, в които трябва да се изливат т. нар. "хеликоптерни пари", но обективно трябва да се прецени кои бизнеси са необходими за оцеляването на хората, за здравеопазването, за търговията, за селското стопанство:
"Там трябва да се изливат пари без да се мисли, но да се мисли от гледна точка на количеството и качеството на необходимите продукти. Второто е - да се помисли за тези, които наистина нямат начин да издържат. "Хеликоптерни" пари биха били добри в размер на половин минимална работна заплата - около 300 лева - на всяко семейство, което декларира, че няма спестявания повече от 1000 лева".
Икономистът заяви, че ЕС няма резерв, защото неолиберализмът изпрати основните производства на лекарства, ваксини, медицинска апаратура в Китай и Югоизточна Азия.
Бизнес
Проф. Дуранкев: България се справя по-добре икономически в кризата отколкото програмата "Тръмп"
Проф. Боян Дуранкев
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни