Тази година ЕС ще внесе рекорден обем втечнен природен газ (LNG) от Русия, като водещи са Белгия и Испания, съобщи „Киев Индипендънт“.
Държавите членки на блока са похарчили почти 5,3 млрд. евро за закупуването на 22 млн. куб. м. втечнен природен газ през първите седем месеца на 2023 г. въпреки целта на ЕС да се откаже от руските горива до 2027 г.
Количествата, внесени от Белгия и Испания, правят тези страни в момента съответно втория и третия по големина купувач на руски втечнен природен газ, веднага след Китай.
Закупеният през тази година обем представлява 40% увеличение в сравнение със същия период на 2021 г. Между януари и юли 2023 г. страните от ЕС са закупили 52% от общия износ на Русия в сравнение с 49% през 2022 г. и 39% през 2021 г.
Според "Файненшъл таймс" вносът на руски втечнен природен газ в ЕС е бил сравнително нисък преди войната в Украйна, тъй като европейските страни са разчитали на газ, идващ по тръбопроводи.
От 2022 г. ЕС си поставя за цел да се откъсне от доставките на руски газ, както и на други изкопаеми горива. Използвайки зависимостта на европейските държави от руския внос, Москва на няколко пъти намали или прекъсна газовия поток, за да подкопае подкрепата на ЕС за Украйна.
Въпреки това, въпреки че от години е енергийно зависима от Москва, Европа намали вноса на газ по тръбопроводите. В рамките на година дела на руския газ в енергийния микс на ЕС спадна от 40% на 10%.
Макар че ЕС все още не е въвел ограничения върху руския втечнен природен газ, испанският министър на енергетиката Тереса Рибера заяви, че такова решение ще бъде взето, пише БГНЕС


Коментари (0)