24 Ноември, 2024

Атанас Тасев: След изказването на Путин ще има ревизия на газови трасета

Атанас Тасев: След изказването на Путин ще има ревизия на газови трасета

Геополитическите процеси в последно време са изключително динамични. Изказването на Владимир Путин е силно модулирано в семиотичния контекст, заяви в интервю за "Фокус" енергийният експерт проф. Атанас Тасев. Чрез това изказване той отправя определени послания и всичко това е знаково. Какво иска да ни каже Путин? Това, което на пръв поглед може да се прочете, че той е избрал внимателно момента, след това мястото и тона на това, което казва. Направи го в Крим, след като санкциите, които наложи Европа по отношение на Русия, започнаха да дават определени резултати и кампанията в Донецк и Луганск като че ли няма решение, освен в контекста на мирния преговорен процес. Путин разбра, че конфронтационният сценарий, който развиваха неговите съветници, а той реализираше, не е в полза нито на Русия, нито за самия него. Първото и ясно послание е, че очевидно процесите, които протичат между Русия и Украйна, ще отидат към положително решение", коментира проф. Тасев.

Второто важно в изявлението на Путин според Тасев е предшествано от събитие, което малко хора забелязаха. В руските медии излезе информация, че от 1 септември Русия започва търгове за определени количества газ за капацитета на „Северен поток” и по-специално неговия по-голям клон – „Опал” на територията на Германия. Това означава, че Русия не само приема, но и започва да реализира своята дейност в контекста на изискванията на третия енергиен пакет. Освен това, преминаването на „Южен поток” през България никога не е бил плод на сантименти по българо-руската или българо-съветската дружба. Просто икономически и технологически е най-правилният в контекста на тези два показателя проект.

Освен това видяхме, че оптимизмът за реализацията на „Турски поток” е останал на втори план. Това, че първата тръба в Турция в обем 15.75 млрд. куб. метра на годишна база може да мине през европейската част на Турция в Каякьой и да мине към Истанбул, това означа, че 14 млрд. транзит за България трябва мине оттам. Това решение икономически, технологически и геополитически е по-правилно, но останалите 41 – 42 млрд. на останалите три тръби няма къде да отидат, посочи още експертът.

Той открои и друг важен фактор - на пазара на природен газ излиза Иран. Страната влиза в много сериозна конкуренция с „Турски поток” на територията на Турция, защото може да излезе по предварителни данни с 35 млрд. от 2016 година газ, което е доста съществен импулс, който може да срине цените на втечнения газ. Поради това анализаторите в Иран стигнаха до заключение, че трябва има оптимизация на този подход. Те правят пакет – с около 15 млрд., с който ще излязат на пазарите на втечнен газ, а 20 млрд. отива през „Танап”, турския транзитен поток. Освен това, Иран е в преговори със СОКАР, националната газова компания на Азербайджан, която е съакционер в „Танап”, за да вземат част от техните акции. Тоест, Иран е готов да инвестира, като крайната цел на всички тези действия е 20 млрд. ирански газ да премине през Турция на годишна база.

На въпрос къде ще отидат, проф. Тасев открои следната картина. Останалите три тръби на „Турски поток” се сблъскват с иранския газ. Така че, това е втората причина Путин да се върне към първоначалната си идея. Третата е за „Tesla”, транзит, който да заобиколи България през Гърция, Македония, Сърбия, сега се лансира в пресата, мисля, че e малко по-остарелият вариант за реализация на „Турски поток”. Той предшестваше изказването на Путин. Така че след изказването на Путин ще настъпи ревизия в движението по посока реализацията на „Tesla”.

В момента сме в много интересна ситуация, която може би ще има развитие, защото изказването на Путин не е хвърляне на прах в очите. Няма логика в това, което той казва, ако не последват действия, убеден е професорът. Още повече че трасето на „Южен поток” минава през нашата страна е минало през всички процедури – има ОВОС, подробни устройствени планове, утвърдени и платени сервитути, има проектна документация. От техническа, технологическа гледна точка, финансовата е по-сложна, този поток е значително по-напред, отколкото проектът „Tesla”. Ако той се случи, това ще бъде голям удар върху нашата страна, защото няма да бъдем транзитираща страна, няколко компресорни станции остават без работа, както и около 800 км празни тръби. Тук има някаква надежда, а фактът, че Русия приема със своите действия третия енергиен пакет, това значи, че позицията на Европа за „Южен поток” може да се коригира. Оттук – нататък трябва да следват много стъпки. Първата официална реакция от българска страна дойде от министър Петкова, която каза, че ние реално сме готови. И двете страни като че ли имат намерение, остава Брюксел да се произнесе. Може би ще бъдем свидетели и на благоприятни процеси при разрешаване на конфликта в Украйна.

На въпрос какво ще спечели ли България, ако бъде рестартиран "Южен поток", Атанас Тасев отговаря: "България ще остане на картата на Европа като голям транзитьор. Съвместното предприятие по „Южен поток” България ще има заплати. Процесът на строителството, значителна част от предвидените средства, ще отидат за български фирми. Във всички случаи България ще получи нещо и ще останем на картата на Европа като голяма транзитираща страна. Това е предпоставка за реализация идеята на Борисов за газовия хъб. Ако наистина се случи това, за което мечтаем – от „Хан Аспарух” да се открият големи количества газ, всички се питаме къде ще отиде, как ще се транспортира. Ако трябва ние да строим трасе от Варна към Европа, няма да имаме тази възможност. В плана „Юнкер”, на който се надявахме, не е отделена една стотинка за този проект. Ако се реализират трите тръби на „Южен поток” през България, капацитет ще има и за евентуални бъдещи количества газ, които могат да се добиват на наша територия.

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона