30 Ноември, 2024

Българският държавен дълг ще расте, а инвестициите ще намаляват, очаква Еврокомисията

Българският държавен дълг ще расте, а инвестициите ще намаляват, очаква Еврокомисията

Брутният вътрешен продукт на България ще порасне с 1.7% през 2015 г, след което ще има забавяне до 1.5% през 2016 г и нов ръст до 2% през 2017 г, сочи Есенната икономическа прогноза на Европейската комисия, която беше представена днес в Брюксел от европейския комисар по финансовите въпроси Пиер Московиси. Това означава, че България през 2016 г. ще очаква забавяне до стойностите от 2014 г.

Докладът се разминава с прогнозите на българското Министерство на финансите, което разчете бюджета за догодина при растеж от 2.1% и очаква ускорение до 2.5% през 2017 г.

Румъния и Ирландия са първенци по растеж с над очаквани темпове над 4% за следващата година. Средният очакван растеж за целия ЕС за 2015 е 1.9%.

Инвестициите в България ще останат почти без промяна за 2015 г – ръст с 0.2%, докато прогнозата за 2016 г е мрачна – спад в инвестиционната дейност с -2.4%. Брюксел очаква темповете да се завърнат към растеж с 1.7% за 2017 г. За целия Съюз се очаква среден ръст от 2.9% за 2015 г. Ирландия и Холандия са първенци за 2015 съ съответно 16.8% и 8.8%.

Заетостта, от своя страна, ще расте стабилно, но бавно – с 0.3% за 2015 и 2016 г и с 0.5% за 2017 г.

Ръстът на заетостта в целия ЕС за 2015 ще бъде 1.0%, и 0.9% за 2016 и 2017 г.

"Пазарът на труда се стабилизира с бавни и неравни темпове измежду държавите членки. Въпреки това, по-сериозно пострадалите държави, които са приложили реформи на трудовите си пазари, имат по-висок ръст на заетостта", пише ЕК в съобщение до медиите.

Брюксел прогнозира и постепенен ръст на държавния дългна България през следващите две години – от 31.8% през 2015 г, дългът ще нарасне до 32.8% и 33.6% съответно през 2016 и 2017 г.

Икономическото възстановяване в еврозоната и целия Европейски съюз (ЕС) продължава трета година, като ще продължи със скромни темпове, е цялостното заключение на прогнозата на Брюксел.

Добрите новини са само временни

Позитивен ефект както и в настоящата, така и в предходните оповестени прогнози имат временните фактори: ниските цени на петрола и количествените улесненения, предприети от Европейската централна банка (ЕЦБ) по-рано тази година, както и сравнително ниския обменен курс на еврото. Тези позитивни фактори водят до бавно намаляване на безработицата и подобряване на условията за кредитиране в ЕС.

Особено благоприятен ефект върху възстановяването като цяло има растящото вътрешно търсене, което ще доведе до скромен ръст на икономическата активност в периода от 2016 до 2017 г.

Цената на петрола за 2015 и 2016 г ще намалее още, сочи ревизираната прогноза на ЕК. Количествените улеснения на ЕЦБ ще имат очаквано добър положителен ефект за изнсителите, което ще подобри условията за кредитиране за домакинствата и предприятията, заяви Московиси.

Потреблението обаче е следствие от все още ниската инфлация, която ще остане такава.

Не само европейско, но и световно забавяне

"Перспективите за растеж в световен план се влошиха значително от пролетта и това се дължи на икономическо забавяне, по-значително от очакването, във възникващите пазари и Китай", напомни еврокомисарят.

Докато ефектът на тези позитивни фактори намалява, глобалната икономика се сблъсква с нови предизвикателства, измежду които са намаляващите темпове на растежа на бързоразвиващите се икономики и геополитическите конфликти. Резултатът от тях е забавяне на световната търговия.

Темповете на растеж в еврозоната са по-ниски от тези в целия ЕС, като през 2015 общият БВП на държавите във валутния съюз ще нарасне с 1.6%, а общо за 28-те държави членки – с 1.9%. До 2017 г Брюксел прогнозира умерен растеж на БВП, който ще стигне до 1.9% за еврозоната и 2.1% за целия ЕС.

"Продължителните напрежения в нашия регион и нуждата да се управлява бежанската криза решително и колективно" се отразяват върху икономическата прогноза, заяви зам.-председателят на Еврокомисия за еврото Валдис Домбровскис и призова държавите да "се стремят към отговорна държавна финансова политика, стимулиране на инвестициите и структурни реформи, които да насърчат конкурентоспособността".

Различията между държавите остават големи

Сериозен проблем при всички икономически показатели в ЕС са сериозните различия между държавите.

"По-специално в еврозоната конвергенцията не се случва достатъчно бързо. Основните предизвикателства остават: недостатъчно инвестиции, икономически структури, които възпрепятстват създаването на работните места и растежа и постоянстващо високите нива на частен и публичен дълг", предупреди Пиер Московиси.Бежанците вече са икономически фактор

Като структурен фактор в тазгодишната оценка е включена за първи път бежанската вълна в Европа – икономическото въздействие на имигрантите

"Докато в краткосрочен план допълнителните публични разходи за бежанците ще увеличат БВП, то положителен ефект върху растежа се очаква в средносрочен план заради увеличаването на трудовата ръка", пише ЕК.

Въздействието на притока на хора икономически съответно ще бъде слабо, но положително – ръст на БВП от около 0.2 до 0.3% до 2018 г. За подобна развръзка обаче е необходимо усилията за интеграция на бежанците да се превърнат в стабилна публична политика.

Сподели:
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона