Цената тока на доставчика пада, а за крайният потребител цената се вдига. Това означава, че пак се облагодетелстват ЕРП-тата. Това обяви по Нова ТВ енергийният експерт Еленко Божков.
Той обясни, че са били изготвени одиторски доклади, в които са установени нарушенията при надвземанията. Никой не ги е оспорил и вместо да им се намалят приходите, това не се случи, с аргумента, че с тях трябва да поддържат базата си, посочи експертът.
Той обясни необходимостта от повишението на електроенергията с корпоративни интереси и показа на графика за какво точно става дума.
Търсете корпоративния интерес и в двете цели – на обществения доставчик и за крайния потребите. Всичко, за което става дума тръгва от големината на регулирания пазар – какво той ще консумира. Ако през 2013 г. сме изкупили 22 млрд. квч/ електроенергия, то през 2014 той е паднал на 16 млрд. квч, а пред 2015 – вече е 15.3 квч. 8.2 млрд. квч/ток е по договор от американските централи и около 4 млрд. квч – от ВЕИ. Тоест, това е скъпият ток, който ще бъде изкупен. А ще трябва да купуваме ток от ТЕЦ-овете. Именно разликата до 15.3 млрд. квч/ток очевидно ще трябва да бъде компенсирана и това ще стане за сметка на крайния потребител.
Още от Бизнес
Фиаско със "Златните визи": Чужденците не искат да чуят за Русия
От 2023 до 2025 година от привилегията са се възползвали едва 40 души, а очакваните от руското правителство 52 млрд. рубли чужди инвестиции са били вложени едва 2.6 млрд.
The Korea Times: Южнокорейски компании обмислят да се върнат на пазарите в Русия, но при условие
Преди пълномащабното нахлуване в Украйна, Русия се класира на 12-то място сред най-големите експортни пазари, на които се котират производствата на LG Electronics, Hyundai Electric и Samsung Electronics
Финален сблъсък: Двама кандидати влизат в битката за главен архитект на София
Интервютата с Георги Славов и Богдана Панайотова ще се провеждат на живо, ще продължат 120 минути и ще бъдат оценявани от конкурсната комисия по 5-степенна скала