Цената тока на доставчика пада, а за крайният потребител цената се вдига. Това означава, че пак се облагодетелстват ЕРП-тата. Това обяви по Нова ТВ енергийният експерт Еленко Божков.
Той обясни, че са били изготвени одиторски доклади, в които са установени нарушенията при надвземанията. Никой не ги е оспорил и вместо да им се намалят приходите, това не се случи, с аргумента, че с тях трябва да поддържат базата си, посочи експертът.
Той обясни необходимостта от повишението на електроенергията с корпоративни интереси и показа на графика за какво точно става дума.
Търсете корпоративния интерес и в двете цели – на обществения доставчик и за крайния потребите. Всичко, за което става дума тръгва от големината на регулирания пазар – какво той ще консумира. Ако през 2013 г. сме изкупили 22 млрд. квч/ електроенергия, то през 2014 той е паднал на 16 млрд. квч, а пред 2015 – вече е 15.3 квч. 8.2 млрд. квч/ток е по договор от американските централи и около 4 млрд. квч – от ВЕИ. Тоест, това е скъпият ток, който ще бъде изкупен. А ще трябва да купуваме ток от ТЕЦ-овете. Именно разликата до 15.3 млрд. квч/ток очевидно ще трябва да бъде компенсирана и това ще стане за сметка на крайния потребител.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.