За осемте месеца от началото на спора Глориент Инвестмънт претендира за 3,8 млн. евро от Техномаркет. Отношенията между двете фирми се решават в над 80 съдебни дела. 1,3 млн. евро са изхарчени досега от Глориент за юридически разходи. Загубите на чуждестранния инвеститор фонда East Balkan Properties, който е мажоритарен собственик на Глориент, се увеличават с всеки изминал ден.
Историята
Спорът започва в началото на 2016г, когато Техномаркет става собственост на „НСН Инвестмент“. От февруари 2016г. Техномаркет престава да плаща наем на Глориент за 14 обекта в страната. След отправени многократни покани от Глориент за издължаване на наемите или освобождаване на обектите, и след като не получава отговор, през май м.г. Глориент отправя нотариална покана за прекратяване на наемните отношения. Внезапно в началото на юни 2016г. Техномаркет заявява, че не дължи наеми, защото е собственик на обектите и завежда дела срещу Глориент за нищожност на нотариални актове, с които Глориент е купило 13 обекта от Техномаркет преди 10 години.
До момента Техномаркет не е заплатил доброволно нито един от наемите, но продължава да ползва имотите. Загубите на Глориент се увеличават непрекъснато, тъй като не събира приходи от обектите си /около 100 000 кв.м. търговски площи/, нито може да ги предложи на пазара.
Делата
Към момента двете фирми водят помежду си над 80 дела в съда, като Глориент е завела 54 дела, Техномаркет – 26. Глориент води дела за опразване на имоти, за неплатени наеми, за обезщетения за ползване на обектите и за неустойки за предсрочно прекратени договори за наем. Техномаркет пък води дела за нищожност на нотариални актове и за нищожност на договори за наем.
Интересно е, че Техномаркет води дела и за обекти, които никога не са били тяхна собственост, както и за имоти, които отдавна са продадени на трети лица.
Процесуалните похвати на Техномаркет
За да бави и усложнява делата, Техномаркет използва необичайни процесуални похвати. Например бавят заплащането на таксите за съдебния процес, вместо едно, завежда по две дела за имот- за нищожност на нотариалния акт за покупка на обекта, но и за нищожност на вече прекратения договор за наем за същия обект. Подава, оттегля и отново подава искове. Този ход бави и вероятно показва желание делото да попадне на определен съдебен състав. Странна е подсъдността на някои дела. Например Техномаркет завежда дело за Плевен в Пловдивския ОС. Подава искове за обект в Бургас, не само в Бургас, но и във Видин и Враца.
По някои от делата за опразване има твърде голямо забавяне за насрочване, въпреки че Глориент е подал молби още през август 2016г. Прави впечатление и експедитивността на Благоевградският окръжен съд, който въпреки празниците, изпрати писма и призовки само три дни след първото заседание по делото, проведено на 16 декември 2016г.
Акценти от делата
Досега Глориент вече има някои спечелени битки в съда на първа инстанция – СГС реши дела за опразване на магазините в Кърджали и в Русе. Решението за Кърджали се обжалва. Софийски апелативен съд възобнови три дела на Глориент, спрени от СГС. Прекратено е от ОС Хасково дело за нищожност на нотариален акт за магазина в града поради недопустимост на иска, подаден от Техномаркет. ОС в Бургас, Видин и Враца прекратиха заведените от Техномаркет дела за нищожност на нотариален акт за магазина на Глориент в Бургас. Глориент са успели да приберат 800 000 евро от наеми чрез изпълнителен лист, издаден от съда.
Международните инвеститори
“Притеснени сме за загубите, които търпим и сме много разочаровани, че опитите на Техномаркет да си служи с подобни нелоялни бизнес практики са възможни в страна от ЕС“, сподели Майкъл Юлер, изпълнителен директор на East Balkan Properties.“Благодарим на професионалистите в българския съд за прилагането на закона! Техните усилия са от решаващо значение за защитата на законно установеното право на собственост“, допълва Юлер.
Спорът за имотите на Глориент стигна и до Financial Times, който в своя публикация предупреждава западния бизнес за рисковете, свързани със защитата на собствеността у нас.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни