Парите на хората можеха да бъдат загубени, ако управляващите бяха позволили да фалират повече банки. Проблемът е, че през последните 8 години загубихме стремежа да провеждаме реформи. България има нужда и ще спечели от работата си с МВФ, който може да даде сила на политиците за реформи. Това заяви по bТВ бившият финансов министър Милен Велчев.
Той посочи, че помощта от 3,3 млрд. лв. са си във фискалния резерв на държавата, но тя е получила разрешение от ЕК да ги даде на заем на банките.
Положително е, че при президента политиците излязоха единни. Такава позиция американските власти не взеха през 2008 г. когато имаха подобна банкова криза. Държавата все пак закъсня и можеше да се реагира по-рано и да не се стигне до тази опасна ситуация. Имаше непремерено говорене, но не искам да твърдя, че то е било в основата на проблема. Прокуратурата да си свърши работата и да установи кой е пречел най банките. Надявам се, държавните институции да не са теглили големи суми, които да са довели до кризата в КТБ. Но да се провери дали държавата и енергийните компании са си изтеглили парите от там. Нямам информация какво точно се е случило, за да се стигне до това ескалиране на напрежение, но в основата е войната между Пеевски и Василев. Страшно е, ако се позволи един конфликт между двама души да предизвиква подобно нещо, да създадем механизми това да не се случва. Когато бях финансов министър при правителството на НДСВ държавата не си е държала парите в КТБ. В момента се работи за национализация на КТБ и да може да заработи на 21 юли. Но за ВТБ не съм упълномощен да коментирам намеренията им, посочи Велчев.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг