Много вероятно е България да остане извън еврозоната при тази криза на доверие на западните ни партньори заради случващото се у нас през последната една година. Това става ясно от думите на проф.Чавдар Николов.
В интервю пред Фокус икономистът посочва, че обективно погледнато, само две години пребиваваме в чакалнята на еврото. Забележките, които са отправени към Българска народна банка, са въпрос на едно заседание на парламента и нещата могат да се изчистят. По-страшното е, че оставяйки с валутен борд и извън зоната на еврото, сме обречени на изоставане, посочи професорът. Според него това изоставане ще засегне и банките, тъй като те нямат рефинансиране, а лихвените проценти са високи.
Скоросрочно трябва да излезем от валутния борд, но не събаряйки го, а влизайки в еврото. Това в момента е много важно, защото има много хора, които имат интерес да ни изкарат от валутния борд и да направят голямата далавера с курсовете с хиперинфлация, коментира професорът.
Що се отнася до влизането ни в Шенген, което бе подкрепено от ЕК, Николов подчертава, че Шенген е чисто икономически лост. Отвореният пазар и липсата на контрол по границите е много важен проблем, защото разходите са много, когато един камион чака дори само за проверка на документите на шофьора. Отварянето на границите е много важно, но това е свързано със сигурност, интернационализация на криминалния контингент.
България трябва да влезе в Шенген, но не мога да прогнозирам кога това ще се случи. Що се отнася до еврото – нормално е да преминем през 2017 година. Опасявам се обаче, че можем да изпуснем влака за еврото, предупреждава икономистът.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.