27 Ноември, 2024

​Скандал - още един от „независимите“ одитори на КТБ със сметки в банката

​Скандал - още един от „независимите“ одитори на КТБ със сметки в банката

Николай Гърнев, управляващ съдружник на Ernst & Young, който е един от одиторите, писали специалния доклад за фалита на КТБ е имал две депозитни сметки във финансовата институция - спестовен влог за 21 457 евро и безсрочен депозит за 41939 лв. (виж прикачените файлове). Той е успял да ги закрие светкавично два дни преди банката да бъде поставена под особен надзор - на 18.06.2014 г., след като е изтеглил сумите по тях. Това научи Faktor.bg от свои източници във финансовите среди.

Гърнев е управляващ съдружник в консултантската компания Ernst & Young от юли 2013 година.

Както в случая с "Делойт и Туш", чийто управляващ съдружник Силвия Пенева (виж ТУК разследването на Faktor.bg) бе уличена, че не е съобщила за конфликт на интереси и сериозна финансова зависимост в КТБ (2.5 милиона лева) и Гърнев не е подал такава декларация.

Формално той не е излъгал и нарушил етичните норми, тъй като е изтеглил парите си два дни преди КТБ да поиска да бъде поставена под специален надзор. Въпросът обаче е, че Ernst & Young е едно от трите дружества, които са писали специалния доклад за обявяването на банката в несъстоятелност и остава да тежи съмнението, че експертът е разполагал с изпреварваща информация за състоянието на трезора, за разлика от други клиенти, които потънаха със спестяванията си. Те бяха залъгвани от уверенията на подставени анализатори, които внушаваха, чрез медиите, че банката е стабилна и няма опасност.

Действията на Гърнев, не са незаконни, но дали е морално одитор да премълчи, че е имал сметки в КТБ.

Важен въпрос, който практически е невъзможен за доказване без средствата на финансовото разузнаване и без специални разузнавателни средства е, дали Гърнев е разполагал с вътрешна информация, получена от КТБ или БНБ, за да успее да "спаси" парите си.

Faktor.bg научи от свои източници в банковите среди, че от следобеда на 11 юни до затварянето на касите на КТБ в 17 часа на 19 юни са изтеглени и прехвърлени по други банки между 850 и 880 милиона лева все от специални клиенти.

Кои са привилегированите депозитарите е повече от важен въпрос, защото те със сигурност са били хора и фирми, разполагащи със секретна вътрешна информация.

Вече стана ясно, че както банковият надзор на БНБ, който разполага с 24 часова дистанционна връзка с банките, така и ДАНС, и финансовото разузнаване са проспали аферата с КТБ.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни