Държавната комисия за енергийно и водно регулиране постави представителите на топлофикация пред труден казус, предвид новите условия и цени на топлоенергията, които предлага в доклада си. Това стана ясно на откритото заседание на регулатора.
Според представители на компаниите в бранша, увеличената цена от средно 10% ги обричат на невъзможност да изпълняват задълженията си, на загуби и отлив на клиенти. Хората не могат да преглътнат повече от 4-5% поскъпване, предупредиха те.
Топлофикационните дружества бяха и против идеята за намаляване на ремонтните им разходи.
Зам.-председателят на Съвета на директорите на "Топлофикация-София" Васко Павлов обясни, че след като се е запознало с доклада на комисията, дружеството е направило становището си, което е внесло в деловодството със забележки по доклада.
Той изрази надежда комисията да вземе предвид становището им за цените от следващия регулаторен период, но въпреки това, обясни, че дружеството ще се съобрази изцяло с ДКЕВР, надявайки се да отрази забележките им.
Докладът е добър баланс, правилна тенденция, но съдържа и противоречия, и ако бъде приет така, ще блокира инвестициите на дружеството, коментира доклада на комисията и председателят на Управителния съвет на ЕВН България Йорг Золфелнер.
Според него в доклада е заложен силно дискриминационен подход по отношение на балансираща енергия. След като не признава никакви разходи за балансираща енергия комисията принуждава дружеството да не използва ефективно инсталациите си, което е в противоречие на енергийната ефективност, аргументира се Золфелнер.
От "Топлофикация-Русе" се оплакаха от намаляването на прогнозните постоянни разходи без необходимия анализ и за прогнозните разходи за закупуване на въглища, които били силно подценени. Непризнатите такива и отнесени за енергията за реализация са повече от 15% от цялата енергия.
Председателят на ДКЕВР Боян Боев се обърна към представителите на топлофикациите с покана за нова среща "без камери" около 15-ти юни, на която отново да обсъдят тезите и становищата си на по-експертно ниво.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг