Ултиматумът на Стойнев към ЕРП-тата прилича много на импаса в бриджа. Трябва само да се види кой е блъфирал и това очевидно е правителствата, защото дефицитът трябва да се плати. Това може да стане или като се отнемат лицензи, или да се направят някакви малки стъпки, които да облекчат финансовата ситуация.
Така коментира ситуацията около ЕРП-тата бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайчев.
Той обаче е категоричен, че този ход на кабинета не може да реши проблемите в енергетиката. Дългосрочното им решаване може да стане по два начина – като се увеличат приходите или намалят разходите. Това означава, че трябва да се вдигне цената на тока, което би взривило отново обществото. Няма как да паднат разходите, тъй като се вдигат цените на въглищата и продължават плащанията по проекта “Южен поток”, коментира Трайков.
Той обясни, че настоящият дефицит идва от недооценените разходи за зелена енергия.
У нас фотоволтаиците са 4-5 пъти повече, но това се случи не по мое време. Затова искам да кажа на хора, като Бареков, че не аз съм направил това, когато съм бил министър. Прирастът стана след мен и то само за три месеца. И след взрива на фотоволтаиците ДКЕВР реши, че трябва да се вдига цената на тока. Тогава управляващите казаха, че това е невъзможно, макар че имаше построени 1000 мегавата нови мощности. По закон тази зелена енергия се плаща от ЕРП-тата, а след това се връщат тези пари от НЕК. Дойде момента, когато ЕРП-тата казаха, че щом не получават пари от държавата, дългът им от 300 млн. ще си прихванат от парите, които им дължи НЕК, обясни ситуацията бившият енергиен министър.
По думите му България разполага с огромни мощности, а в същото време потреблението спада. А тези свръх мощности се плащат пак от потребителите. Това може да не става пряко, като се вдига цената на тока, а като се вземат пари от бюджета, което на практика пак бърка в джоба на потребителите, посочи Трайков.
Според него проблемът с дефицита в енергетиката не може да се реши като бъдат върнати на държавата електроразпределителните дружества - теза, която лансира министър Драгомир Стойнев.
Ако бъдат национализирани ЕРП-тата, парите, които те са издължили, пак ще останат дължими. В този случай обаче, не само държавата ще трябва да плати на себе си, но преди това ще трябва да плати и на същите тези ЕРП-та, за да ги национализира.
Що се отнася до това дали да очакваме нова газова криза у нас, ако напрежението в Украйна ескалира след референдума в Крим, Трайков бе лаконичен: Русия може да бъде много непредвидима, но българския енергиен пазар е малък. Големият проблеми идва от енергийната ни зависимост и сега това се задълбочава с изграждането на Южен поток. Това е като да се лекуваш от грип, излизайки гол навън, или да гасиш пожар с огън, заяви Трайчо Трайков.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг