Има и добър сценарий за КТБ – за два часа може да бъде спасена като банката бъде обявена за държавна и правителството и институциите застанат с цялата си мощ зад нея и вложителите. Но определени институции и хора от предишното правителство на Орешарски определено се стремят към фалит и се оправдават само с Цветан Василев. Това обяви по ТВ7 финансистът Кольо Парамов. Той призова политиците да разберат, че игра на дребно в такива важни институции не трябва да се допускат, защото ще плащаме всички за тази игра.
Искров ще носи голямата отговорност за КТБ и банковата система. И тъй като се върви към фалит, дори и към 20 ноември да започнат да изплащат гарантираните влогове, с изпълнението на тези процедури вината на Искров ще изпъква много повече и той все повече ще бъде притискан от обществото, предупреди финансистът.
Той попита, защо е било нужно в последния момент фирмите правещи оценка на състоянието на КТБ да сменят сменят методиката за преизчисляване на дефицита в нея.
Ще попитаме защо квесторите се държат като пощенски гълъби – дават само една информация, без нищо необходимо за да могат да се направят точни анализи. Освен това квесторите не могат всеки ден да правят цесии по 50-60 млн. при положение, че до вчера нямаха разрешение за това, а в същото време да не дават информация за анализи. Около 800 млн. са цесирани през последните дни. Това прихващане на кредити с депозити е незаконно и утре ще бъде атакувано в съда. Така може да се окаже, че 90% от парите на вложителите ще бъдат изчистени до обявяването на банката във фалит, а това е около 1,4 млрд. Пита се къде са парите от гаранционния фонд. Тези пари явно ги няма и са вложени някъде. Министърът на финансите трябва да каже къде са тези пари. Утопия е, че за 20 дни ще извадят необходимите пари и ще започнат да плащат на всички, предупреди Парамов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг