Според него най-сериозните пречки идват от непрекъснатите промени в законодателството, че не внедрява електронното правителство, съществуването на многото регулаторни режими и високи такси.
Само през миналата година имаме над 1000 изменения. Бюджетът тази година се изпълнява и преизпълнява само в областта на таксите и глобите. Пречи ни се и с нежеланието за либерализация на енергийния пазар. Не се гарантира сигурността за собствеността. Ясният показател е липсата на инвестиции, коментира Данев.
По думите му единственият сектор, който се развива активно, е охранителният бизнес. Това означава, че бизнесът няма доверие в тези, които осигуряват сигурността в страната и е недоверчив и към съдебната система. Когато няма стабилност в собствеността, няма и стабилност на бизнеса.
Данев определи като противоконституционен новия закон за земята, според който, ако една земя не бъде регистрина от собственика до 31 юли в поземлената комисия, съответната община ще я дава под аренда, защото частната собственост е неприкосновена. Още по-тревожно е обаче това, което става с 3-те млн. декара, които не са в оборот. Управляващите не казват какво става със земята на Министерство на отбраната, на МВР, общинската. Според Данев се гласуват лобистки закони, които съвсем спокойно могат да попаднат в Конституционния съд.
Данев коментира и проблема със сивата икономика, която по данни на Европейския съюз у нас е 30 на сто.
Сивата икономика е стожерът, който дава голяма част от социалното спокойствие в страната. Сивата икономика е заразителна, тя е болестно състояние. В момента проблемът с ДДС, например, залива бизнеса и го принуждава да влезе в сивата икономика. Просто защото не може да издържи на конкуренцията на некоректния бизнес, който не внася акцизи, ДДС, социални осигуровки. Липсват и адекватни мерки на изпълнителната власт за справянето с ДДС проблемите на фирмите у нас, коментира шефът на БСК.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.