В доклад за глобалната конкурентоспособност - The Global Competitiveness Report 2014 - 2015 на Световния икономически форум, България достига до 54-та позиция сред 144 страни със стойност на индекса 4.37, съобщи Центърът за икономическо развитие, който е партньор в България на организацията.
С този резултат България изпреварва няколко държави от ЕС - Румъния /59-та позиция/, Унгария /60/, Словения /70/, Словакия /75/, Хърватска /77/, Гърция /81/.
Трета поредна година България подобрява позициите си по отношение на националната конкурентоспособност. През 2011 г. тя е била на 74-то място в общата класация, през 2012 г. - заема 62-ро място, а през миналата година е 57-ма.
За отбелязване е все пак, че миналата година обхванатите от анализа икономики са били повече – 148.
Глобалният индекс е разделен в три класации - базисни предпоставки; ефективност на икономиката и иновативност на икономиката.
България има относително най-добри позиции по отношение ефективност на икономиката, който включва: висше образование и квалификация, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, развитие на финансовите пазари, технологична готовност, размер на пазара. Тук позицията на България е 52-ра.
В класацията за базисни предпоставки, включващ институции, инфраструктура, макроикономическа стабилност, здравеопазване и начално образование, стойността е 4.71, а позицията - 59-та.
Най-негативни са резултатите в класацията за иновативност на икономиката с фактори иновации и зрелост на бизнеса - 3.27 пункта и 106-то място.
Още от Бизнес
Цените на петрола се устремиха нагоре след новите удари в Близкия изток
Ислямският революционен гвардейски корпус е насочил балистични ракети към американска военновъздушна база и команден център в Йордания, съобщава държавната агенция IRIB News
BMW съкращава 8000 служители в Германия заради натиска от митата и китайските коли
BMW досега се смяташе за компания, по-успешно справяща се с прехода към електромобили, тъй като запази по-широка гама от двигатели с вътрешно горене и избегна резки промени в стратегията си
Цените на петрола се понижиха рязко
„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,