17 Май, 2026

Банките отчитат увеличаване на печалбите

Банките отчитат увеличаване на печалбите

Печалбата в българската банкова система е 773 млн. лева към края на юни, сочат данните на БНБ. В сравнение с първото полугодие на миналата година печалбата се увеличава с 230 млн. лева, съобщи БНР.

Ликвидността в банковата система продължава да се увеличава и към края на юни ликвидните активи са с коефициент 36.64 %, което е доста над задължителното ниво. Депозитите на домакинствата и предприятията продължават да растат, въпреки че доходността продължава да спада.

Общата сума на активите през второто тримесечие нараства с 1,5 млрд. лева или 1,7 на сто и в края на юни достига до 88,7 млрд. лева. Най-съществен е растежът при кредитите и авансите, следван от ценните книжа. Дълговите и капиталовите инструменти запазват нивата си от предходното тримесечие. 

Сподели:

Коментари (0)

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България на положителна

Според рейтинговата агенция, конфликтът в Близкия изток ще забави растежа в България в краткосрочен план, но до 2029 г. растежът на БВП ще бъде средно 2,6%, като ще надхвърли този в еврозоната

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Николай Василев: Ще говори ли правителството за инвестиции или само за комунистически цени?

Моята препоръка към новата власт е сега те да направят необходимите реформи, да предприемат спешни мерки, да изкарат бюджета на излишък, да орежат разходите мощно, за да влязат под 40% от БВП, както е било. Тогава ще ги подкрепям от сутрин до вечер, каза бившият вицепремиер и министър на икономиката

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Тръмп обяви, че Пекин купува до 750 самолета "Боинг"

Китайска поръчка за около 500 самолета е била обект на обсъждане преди срещата между Тръмп и Си Дзинпин. Ако Китай закупи повече от 500 самолета, това би била най-голямата поръчка в историята на авиацията.