България е най-бедната страна в Европейския съюз, но преживява бум в един бранш на икономиката, коментира Би Би Си.
Британската медийна корпорация предполага, че нашата страна може да се превърне в Силициевата долина на политическия блок. Представител на интернет индустрия у нас разказва пред екипа на Би Би Си как при началото на бизнеса си през 2001 г. за една позиция е получавал около 70 трудови автобиографии.
"Сега получавам най-много пет кандидатури за един пост", казва мъжът. Средната заплата на програмист в България е 1300 евро, което е три пъти над трудовото възнаграждение на повечето граждани на най-бедната членка на ЕС, допълва Би Би Си.
Българската ИТ индустрия е готова да бъде Силициевата долина на Европа, коментира от своя странав интервю за Би Би Си предприемачът Петко Карамочев. За да се случи това обаче, държавата трябва да покаже решителност при борбата с корупцията, допълва още той.
Освен това държавата трябва да напомни на политиците, че трябва да служат на гражданите, а не да крадат от тях, коментира Карамочев. Пред Би Би Си той споделя, че предприемачите са новите дърводелци и градинари и създават новия свят.
По времето на СССР България произвежда 40% от компютрите за източния блок. По това време страната има повече компютри на глава от населението спрямо почти която и да е друга държава. ИТ индустрията е генерирала по над 13 млрд. долара годишно.
Днес обаче е трудно да се привлекат сериозни инвестиции заради лошата слава на страната и голямата корупция. "Всички знаят, че е проблем, но никой не го поставя на дневен ред", отбелязва Карамочев. "Определено трябва да видим политици в затвора заради хората, които си плащат данъците", допълва той.
***
Силициевата долина (на английски: Silicon Valley, много често неправилно превеждана като Силиконова долина) е районът на южната част на метрополния регион на залива Сан Франциско в Северна Калифорния, Съединените американски щати. В него се намират много от най-големите високотехнологични корпорации, произвеждащи компютри, компютърен хардуер и електроника, разработващи софтуер и технологии в облак. Терминът на английски първоначално отразява големия брой разработчици и производители на силициеви чипове, но по-късно започва да се използва за всички високотехнологични бизнеси в областта и като цяло е използван като метоним за американския високотехнологичен икономически сектор. Наред с развитието на други високотехнологични икономически центрове в САЩ и света Силициевата долина продължава да бъде водещ център за високотехнологични иновации и развитие, отчитайки 1/3 от всички рискови капиталови инвестиции в САЩ.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг