27 Ноември, 2024

Борисов от Пекин: Китай е наш стратегически партньор в Азия

Борисов от Пекин: Китай е наш стратегически партньор в Азия

Китай е наш първостепенен партньор в Азия и считаме, че е наличен широк спектър от възможности за разширяване и задълбочаване на нашето сътрудничество. Това е заявил премиерът Бойко Борисов по време на срещата си с китайския премиер Ли Къцян в Пекин, съобщи правителствената информационна служба.

Борисов е посочил, че Китай е сред най-големите експортни партньори не само в Азия, но и в световен мащаб. "Нашите приоритети са увеличаване на китайските инвестиции в България, разширяване на обема и разнообразието от български продукти на китайския пазар и стимулиране на туристическия обмен", е изброил премиерът. По думите му страната разчита на съдействие за ускоряване на процедурите за внос в Китай на български земеделски и хранителни продукти.

Премиерът е казал още, че може да се потърсят модели за съвместно изпълнение на приоритетни инфраструктурни проекти. Също така гледаме позитивно на китайските фирми с интерес към пазарите на Европейския съюз, които могат да установят свои представителства, логистични бази, производствени мощности и центрове у нас, е добавил той.

Министър-председателят е приветствал решението на Китай да стане първата държава извън ЕС с принос към т.нар. план "Юнкер" - инвестиционния план за Европа, и е изразил желание да се обсъдят възможни съвместни проекти по тази линия. Изразил е и подкрепа за лансираната от китайския президент Си Дзинпин инициатива за изграждане на нов път на коприната, като според него е добре да се търси синергията между тази инициатива, формата 16+1 (страните от Централна и Източна Европа и Китай) и новата платформа за свързаност ЕС-Китай.

"Искам да Ви поздравя за далновидното отношение към страните от нашата част на Европа и Балканите. Десетилетия наред Балканският полуостров е бил средище на напрежение и войни и в голямата си част е много по-изостанал от другите страни в Европа. Фактът, че едните са членове на ЕС, а другите не са, че едните са членове на НАТО, а другите не са, на практика допринася за по-голямото разделение. С формата 16+1 и с Вашето лично отношение могат да се регулират някои от неравенствата, да се изравнят възможностите", е отбелязал премиерът.

Борисов е заявил и интереса на България от задълбочаване на двустранното сътрудничеството в областта на културата, образованието, науката и технологиите, като е изтъкнал, че предвид предстоящото ротационно председателство на ЕС от България през 2018 г. се подготвят различни културни прояви в страните от ЕС и в някои световни столици, между които ще бъде и Пекин.

Срещата с китайския премиер е завършила с поканата Ли Къцян да посети България, посочва правителствената пресслужба.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни