Идеята се лансира в последните години, като за нея се заговори по-сериозно през 2010 г. И все пак тя не успя да бъде прокарана от предходното правителство, тъй като срещна сериозен отпор.
Целта на подобна мярка е да се засили контролът от страна на НАП и да се ловят по-лесно тези, които ощетяват хазната.
Така например някои фирми представят пред НАП едни финансови резултати, а пред банките - други.
Практиката показва, че има немалко случаи, при които компании, които са декларирали лоши приходни резултати и едва ли не нулеви печалби, получават значителни суми като кредит, само защото са показали пред банките реалните си резултати, които са много по-добри.
Мярката обаче среща сериозна съпротива - и от страна на бизнеса, и от страна на банките.
"Не е ясно по какъв начин данните от кредитния регистър ще подпомогнат работата на данъчните", коментира пред Дарик Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
В основен проблем се превръща евентуалното падане на банковата тайна, тъй като опасенията са, че може да се злоупотребява с такава информация.
Обсъждането на заложените в плана мерки вече е започнало с представители на министерството и на бизнеса. Очаква се на някои от следващите срещи да бъде дискутиран и достъпът на данъчни до кредитния регистър.
Друга мярка, която са заложили от финансовото министерство в плана, е стартирането на томбола за регистрирани касови бележки от 2014 г.
Идеята е да се стимулират гражданите да изискват касовите си бележки в търговските обекти, като след регистрацията им ще могат да участват в томболата на НАП и да спечелят предметна награда.
Данъчните ще дават месечни и годишни предметни награди, като за евентуални награди се спрягат техника, автомобили и дори апартаменти.
От НАП ще направят специален сайт за кампанията и ще дадат възможност бележките да се регистрират както по телефона, така и онлайн.
Друго предложение на Министерството на финансите е ако граждани сигнализират на НАП за извършване на нарушения, да получават процент от наложената санкция. Мярката ще важи дори за прости нарушения като неиздаване на касова бележка, обясниха експерти.
От Министерството на финансите най-вероятно ще приемат предложението на бизнеса за промени при единната сметка.
Очаква се тя да бъде разделена на две - за погасяване на главници и на лихви, за да се улеснят плащанията на фирмите.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг