Държавата плаща с 50 лв. по-високи заплати в сравнение с частния сектор. Средното възнаграждение в обществения е 791 лв., докато в частния е 740 лв., показват последните данни на НСИ. Според тях заплатите в частната сфера се увеличават по-бързо, но все още не могат да догонят тези в обществения сектор. „През третото тримесечие на 2012 г. реалният ръст на заплатата в частния сектор е бил 6,1%, докато в обществения – 1,1 на сто“, отчете Виолета Иванова от Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ. В някои браншове разликата в сумите дори надхвърля 50 лв. Най-чувствителна е в сферата на добивната промишленост. Миньорите, които се трудят в държавни предприятия получават средно по 1826 лв., докато тези, които работят в частни мини, взимат с 772 лв. по-малко.
Заетите в сектор „Производство и разпределение на електрическа и топлоенергия и газ“ пък получават средно по 1523 лв. В държавните компании възнагражденията са с 539 лв. по-високи и достигат 1795 лв. Данните показват, че финансисти и застрахователи трябва да се насочат към държавната работа, ако искат да получават повече пари. В обществените структури тези специалисти получават средно по 1733 лв., докато в частна фирма биха взимали 1413 лв. Както “Монитор” писа, експертите отчитат все по-засилен интерес на младите българи към службата в държавната администрация. Експертите обясняват възродилото се желание с факта, че държавната работа се възприема като сигурна. Най-търсените чиновници са юристите.
Възнагражденията, които държавата предлага на тези кадри обаче, са с 275 лв. по-ниски в сравнение с частните кантори. В сферата на информационните технологии шефовете от частния сектор са далеч по-щедри. ИТ експертите в тези компании печелят 2 пъти повече от колегите им, които работят в обществени фирми. Данните на НСИ показват още, че над 1,4 млн. българи работят в частния сектор, докато в обществения те са почти 550 000. Експертите обаче отчитат, че през деветмесечието на 2012 г. в обществената сфера новоназначените са повече, отколкото в частната.Данните обаче не отчитат все по-разпространеното двойно счетоводство и парите, които се дават на ръка от работодателите, за да не бъдат внасяни осигуровки върху реалната сума, която се изплаща, както и хората, които масово работят в сивия сектор сред частниците.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг