28 Ноември, 2024

Димитър Радев: БНБ има проблем с надзора, от там трябва да почнат промените

Димитър Радев: БНБ има проблем с надзора, от там трябва да почнат промените

Имам концепция, изложим съм някои от идеите си в нея по време на срещи с ПГ на партиите и други институции. Не чух сериозни възражения или несъгласия. Но ще видим как ще мине формалния избор за гуверньор на БНБ. Това каза в ефира на БНТ Димитър Радев – номинация на ГЕРБ за шеф на БНБ. По думите му това е първото интервю, което дава от 15 години насам, като през последната година е работил в чужбина.

Радев подчерта, че промените, които предвижда да направи в националната банка, засягат изключително проблемните сфери, една от която е надзорът.

Това, което ме притеснява в надзор е, че правомощията са концентрирани в ръцете на един човек, капсулирани са каналите за информация, липсва правна рамка за контрол на управител и подуправител на БНБ, няма механизъм, чрез който да се ангажира отговорността на шефа на банката. Освен това трябва да се мисли по отношение на реорганизацията на надзора, разгледан като дистационен и пряк контрол, ротацията на екипите, ангажираност и отговорност на управителя и лично на членовете на Управителния съвет на БНБ, коментира Радев.

Според него банките в България трябва да бъдат подложени на стрес тест, като това предполага две стъпки. Първата е свързана с оценка на качеството на активите на всяка банката и когато те са налични, тогава да се премине към втората стъпка – същинският стрес тест.

Аз смятам, че дори вече сме закъснели. Стрес тестът трябва да започне веднага и да приключи в средата на 2016. А това предполага да бъде изготвена методология, да бъдат избрани съответните консултанти и бъде направена същинската проверка за качеството на активите на банката. Всичко това изисква време. Чак тогава може да се премине към стрес тестовете, обясни банкерът.

Радев счита за много уместни промените в банковото законодателство, които засягат банки, подобни на КТБ. По думите му това е един подходящ инструмент, за да се реагира адекватно при подобни кризи и проблеми в банковата система.

Що се отнася до това, добре ли е България да влезе в Европейския банков надзор (ЕБН), Радев смята за положителна мярка и правилна стъпка.

Не трябва да се поставя под съмнение присъединяването ни към ЕБН, но трудностите са при самия механизъм, по който това ще се случи. Механизмът за тясно сътрудничество допуска да станем член на ЕБН, но при него има много въпроси, които будят скептицизъм и той е основателен. Защото без да сме пълноправни членове на Еврозоната, при влизането ни в ЕБН ще трябва да поемам всички задължения, но не и правата, които имат пълноправните членове на Еврозоната. Когато обаче това ще се случи, не мога да прогнозирам – когато сме готови. По-важно е сега да мислим как и по какъв начин да инициираме влизането в Еврозоната, но преди това трябва да си върнем доверието. През следващите 18 месеца ще трябва да стабилизираме надзора и да го развием, да развием организационната инфраструктурата, както и да направим всичко необходимо, свързано с оценката на българските банки, посочи Димитър Радев.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни