Решение е взела Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, заяви нейният нов председател Боян Боев на първия си брифинг пред журналистите.
Намалението влиза в сила от 1 януари.
За да се случи това, са намалени технологичните разходи на електроразпределителните дружества, като е намалена цената за пренос и достъп от 12.47 лв. на мегаватчас на 6.91 лв.
За да се оздрави НЕК, цената на електроенергията от обществения доставчик, която ерепетата купуват е увеличена от приблизително 95 лв. на 100.43 стотинки, като в резултат на това в компанията - изпаднала в тежко финансово състояние, ще се влеят 120 млн. лв.
Намирането на резерви в ЕРП-тата е вследствие на независимо експертно становище.
С намалената цена за бита хората ще могат по-лесно да посрещнат разходите си за комунални услуги, а бизнесът ще може да се възползва от намалението като увеличи конкурентоспособността си и запази и дори разшири по този начин работните си места.
Очаква се на 27 декември да се проведе обществено обсъждане на новите цени на тока и след това на закрито заседание на ДКЕВР да се фиксират новите цени.
Боев посочи, че дейностите по анализите за предстоящото намаление на цените на електроенергията са започнали още от времето на Анжела Тонева, която миналата седмица подаде оставка като председател на ДКЕВР заради "голямото напрежение" в комсията.
По време на пресконференцията стана ясно, че вече са направени всички процедури за отделянето на Електроенергийния системен оператор от Националната електрическа компания, което е важно условие за създаването на електроенергийна борса.
Очаква се в края на март ДКЕВР да реши относно издаването на лиценз за създаването на електроенергийната борса - ход, който се очаква от много години.
Боян Боев заяви също така че ДКЕВР ще направи одит на трите електроразпределителни дружества, както и на Топлофикация София.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг