С новите цени се предлага 1 мегават електроенергия да се изкупува с около 10% по-ниско - до 266 лв. без ДДС.
Предложената от ДКЕВР схема за ценообразуване обаче може да се окаже критична за „Топлофикация София". Дружеството, освен че "носи топлото" в софийските апартаменти, е един от големите производители на електроенергия, като приходите от това служат, за да може да се разплаща с Булгаргаз и така да субсидира цената на парното.
Шефът на “Топлофикация” Стоян Цветанов се удиви, че ДКЕВР е заложила признатите загуби по топлопреносната мрежа да бъдат малко над 13% при сегашните около 16.5 на сто.
"Такива стойности нямат и най-добрите топлофикации в света", категоричен бе Цветанов. Той изрази и недоволството на дружеството от намалените разходи за ремонт, което ще затрудни подновяването на тръбите, по които се доставят топлинната енергия. Завишена е и прогнозата на ДКВЕР за консумацията на топлинна енергия, ДКВЕР също така е отказала да се въведе двукомпонентна цена на парното.
Припомняме, Столична община, която е единствен акционер в дружеството, предложи да има две цени за топлото при консумация - съответно до 250 и над 250 киловата. Мотивите тогава бяха, че така ще се стимулира потреблението от по-социално уязвимите части от гражданите на София. Така цената на парното при ниската тарифа щеше да бъде с 10 лв. или с 12.5% по-ниска от настоящата. А цената над 250 киловата щеше да е около 91 лв. или със същия процент по-висока.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг