27 Ноември, 2024

Добрев: Държавата не трябва да дава и стотинка за „Белене“, за да не се окажем в ситуацията от 2012

Добрев: Държавата не трябва да дава и стотинка за „Белене“, за да не се окажем в ситуацията от 2012

Делян Добрев

Имаше две причини, за  да бъде наложен мораториум върху  проекта „Белене“ през 2012– държавата не може да си позволи този проект – над 10 млрд. евро, и втората - че няма стратегически инвеститор. Сега обаче има интерес от страна на Китай и е добре да се види какво точно ще ни предложи. Това коментира в студиото на Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. 

Парламентът е хубаво да даде мандат на правителството, в който обаче трябва задължително да има и параметри – реализация на проекти без държавни и корпоративни гаранции, и без високи цени на електроенергията на които да се изкупува електроенергията, тоест, инвеститотър  да строи на собствен риск. Тези условия трябва да бъдат поставени, защото ако ги няма тези условия – проектът не е изгоден за държавата и можем отново да се окажем в ситуацията през 2012, аргументира позицията си бившият енергиен министър.  

Той призна, че е умерен оптимист, че при тези условия  интересът от китайската страна ще продължи. Но китайците ги знаят тези условия и въпреки това продължават да се интересуват от проекта. Но ако държавата трябва да рестартира АЕЦ „Белене“ – няма да получи подкрепа в парламента. Ако обаче държавата не поема никакъв риск при реализирането на проекта – тогава може да постигнем консенсус в Народното събрание, смята депутатът от ГЕРБ.

Добрев обясни, че проектът ще се реализира на площадката „Белене“ – тя е лицензирана, оборудването е произведено, то е в България и има необходимите разрешения на ЕС, има съгласуваност със съседните страни. Тоест, проектът е в много напреднала фаза. 

Добрев е оптимист обаче по отношение на договорите с американските централи, които до края на 2018 ще бъдат развалени. 

Вървят преговори вече година и половина, и в тях участват и експерти от ЕК, те  са в напреднала фаза. Второ, ние не можем да либерализираме пазара за ток, ако останат тези договори, освен всичко те са в нарушение на европейските правила и на практика не могат да съществуват. Самите централи са наясно с тези обстоятелства и не се противопоставят на променената методика – от догодина да започнат да продават на свободния енергиен пазар произвежданата от тях електроенергия, обясни казуса Добрев. 

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни