Имаше две причини, за да бъде наложен мораториум върху проекта „Белене“ през 2012– държавата не може да си позволи този проект – над 10 млрд. евро, и втората - че няма стратегически инвеститор. Сега обаче има интерес от страна на Китай и е добре да се види какво точно ще ни предложи. Това коментира в студиото на Би Ти Ви депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.
Парламентът е хубаво да даде мандат на правителството, в който обаче трябва задължително да има и параметри – реализация на проекти без държавни и корпоративни гаранции, и без високи цени на електроенергията на които да се изкупува електроенергията, тоест, инвеститотър да строи на собствен риск. Тези условия трябва да бъдат поставени, защото ако ги няма тези условия – проектът не е изгоден за държавата и можем отново да се окажем в ситуацията през 2012, аргументира позицията си бившият енергиен министър.
Той призна, че е умерен оптимист, че при тези условия интересът от китайската страна ще продължи. Но китайците ги знаят тези условия и въпреки това продължават да се интересуват от проекта. Но ако държавата трябва да рестартира АЕЦ „Белене“ – няма да получи подкрепа в парламента. Ако обаче държавата не поема никакъв риск при реализирането на проекта – тогава може да постигнем консенсус в Народното събрание, смята депутатът от ГЕРБ.
Добрев обясни, че проектът ще се реализира на площадката „Белене“ – тя е лицензирана, оборудването е произведено, то е в България и има необходимите разрешения на ЕС, има съгласуваност със съседните страни. Тоест, проектът е в много напреднала фаза.
Добрев е оптимист обаче по отношение на договорите с американските централи, които до края на 2018 ще бъдат развалени.
Вървят преговори вече година и половина, и в тях участват и експерти от ЕК, те са в напреднала фаза. Второ, ние не можем да либерализираме пазара за ток, ако останат тези договори, освен всичко те са в нарушение на европейските правила и на практика не могат да съществуват. Самите централи са наясно с тези обстоятелства и не се противопоставят на променената методика – от догодина да започнат да продават на свободния енергиен пазар произвежданата от тях електроенергия, обясни казуса Добрев.
Още от Бизнес
Икономисти: Митата на Тръмп поставят предизвикателства, но и възможности пред Европа
Според тях Европа не бива да отговаря на САЩ с реципрочни мита върху технологичните услуги, а вместо това да предприеме общи икономически мерки, подобни на тези от ковид-кризата
Пашкулев: Подписването на договора с „Боташ“ е престъплене
Причините за този сериозен удар в енергетиката ни са предизвикани от сключения на 3 януари 2023 г. договор с турската газова компания „Боташ“ от служебното правителство на премиера Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев
Кристалина Георгиева: Митата на Тръмп крият риск за световната икономика
МВФ оценява макроикономическото въздействие на обявените тарифни мерки и препоръчва да се предприемат стъпки за намаляване на напрежението