Председателят на Инициативния комитет срещу „Белене" Иван Иванов запозна на пресконференция журналистите и обществеността с опасенията на ДСБ по отношение на „Южен поток" (вижте оценката на експерта Димитър Иванов).
България няма да получава 15 години нито една стотинка от проекта, като през този период целият приход ще отива в „Газпром" . Освен това страната ни ще загуби за същия период 400 милиона евро поради затварянето на функциониращия сега участък след построяването на „Южен поток", посочи Иванов.
На трето място, твърдят ДСБ, държавата ни ще изплаща огромни финансови санкции към ЕС поради нарушаване на европейското изискване половината от обема на тръбата да се достави на други доставчици. През 2008 година Тройната коалиция е предоставила на „Газпром" целия обем, припомнят тъмносините и допълват, че България няма да може да ползва собствен газ, закупен от други страни. Съпартийците на Радан Кънев алармират, че най-голямото доказателство за корупционния тип на проекта е фактът, че финансирането му няма никаква връзка с пазарните условия. По думите на Иванов само в рамките на пет години цената на проекта е била повишена трикратно - от 1,1 милиарда евро на 3,3 милиарда евро, без това да бъде обвързано с някакви конкретни причини.
Икономически проектът е корупционен, а политически е застрашаващ евроатлантическата ориентация на България, категорични са от ДСБ. Затова те питат управляващото мнозинство и Пламен Орешарски защо България е принудена да инвестира над 1 милиард евро в чужд проект, в чието управление няма да може да защитава своите национални интереси.
На второ място ДСБ настояват правителството да не дава ход на проекта на българска територия, докато не се получи становището на Европейската комисия относно нарушенията на европейското законодателство и не се осигури тяхното отстраняване; не се изготви международен ОВОС на подводната част на трасето; не бъде представен цялостният инвестиционен проект с пълно финансиране.
От ДСБ припомниха, че именно от тяхна пресконференция е било поставено началото на разкриването на опасността и несъстоятелността на предишния подобен проект - Бургас-Александруполис, като тъмносините очакват и вярват, че същото ще се случи и сега.
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит