Според него първата реформа е на държавните служби за сигурност,
включително ограничаване на участието в обществения живот на нейни бивши членове. Докато други източноевропейски страни бързо разформироваха тайната си полиция от комунистическата ера след разпадането на Съветския съюз, нито едно правителство не пожела или не успя да направи това в България, пише в статията бившият финансов министър.
Втората реформа е енергийната, пише Дянков. Много и различни политици използваха енергийния сектор като източник на незаконно политическо и лично финансиране.
Българското правителство трябва да либерализира сектора, доминиран от лошо управлявани държавни предприятия. Първично публично предлагане на държавния "хипопотам", Българския енергиен холдинг (БЕХ) (предлагане на акциите на компанията на фондовата борса - б. р.), ще донесе така необходимата прозрачност и също така ще намали корупцията.
Третото е реформирането на висшето образование, добавя Дянков. Скорошно изследване на образователното министерство показва, че 52% от завършилите средното си образование тази пролет са кандидатствали в университет в чужбина. Мнозинството от тези ученици вероятно ще продължат кариерата си извън България. Това създава огромен натиск върху вътрешния пазар на труда, който бързо застарява.
По-добра система за финансиране на образователните институции би могла да помогне за подобряване на стандарите.
Ресурсите, които сега се пилеят за службите за сигурност и енергийния сектор, могат да бъдат пренасочени към подобряването на образованието, което в замяна ще допринесе за по-добре информирани избиратели на бъдещи избори. Това ще накара българските политици наистина да се притесняват, завършва статията си Симеон Дянков.
Финансистът, който в България си спечели печална слава твърди, че с тези реформи българските политици могат да удовлетворят гражданите и да спрат протестите, които продължават вече 45 дни.
Според него на протестиращите е омръзнало да се чувстват като второкласни европейци, искат България да стане нормална държава.
В статията, озаглавена "Безкрайните протести на България", Дянков прогнозира, че нито едно правителство няма да спечели симпатиите на народа, докато от обществения живот на страната не бъдат заличени следите от комунистическата ера.
По думите му демонстрациите са най-дълготрайните от зората на демокрацията в България през 1990 г.
Всеки страничен наблюдател може да каже, че антиправителствените протести не са чужди за Европа в днешно време. Но в България не става дума за обикновени протести срещу мерките за строги икономии.
Според Дянков всичко с българската фискална къща е наред. По данни на Евростат през 2012 г. страната е имала второто най-ниско съотношение между дълг и брутен вътрешен продукт (БВП) в ЕС от 17% и четвъртия най-нисък бюджетен дефицит от 0,6%. В България затягането на коланите е минало. Минималната заплата беше увеличена с 30% през последните две години, а пенсиите се увеличиха с 10% през април.
Финансистът твърди още, че комунистическата ера все още присъства в България и не позволява установяването на нормалност.
Остава да видим за колко дълго ще се задържи настоящето правителство, оглавявано от премиера Пламен Орешарски, пише още бившият финансов министър. От моментната ситуация в България можем да кажем, че то няма да има дълъг живот. Но който и да дойде на власт след това, ще се изправи пред същите проблеми.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.