Банковата ни система дълго време беше стабилна и продължава да е стабилна. Това обяви в специално интервю за БНТ Симеон Дянков, бивш финансов министър и настоящ член на Надзорния съвет на руската банка ВТБ.
Той е категоричен, че банкова криза няма, но има краткосрочна криза на доверие, но не в банковите институции, а в политическите среди.
„Политици си разменяха тайни и не толкова тайни удари. За съжаление, както винаги, се удря и там, където не очакваш - в случая банковата система", посочи бившият ни първи финансист.
Той е на мнение, че в политическите среди категорично трябва да има промени и всички го знаят, но въпреки това все едни и същи лица се появяват.
На въпрос дали „Южен поток" е свалил правителството на Пламен Орешарски, Дянков заяви, че не мисли така. По думите му правителството се е свалило с твърде популистката си политика, която не може да изпълнява. Според Симеон Дянков недалновидна политика се е водела в редица сектори - здравеопазване, енергетика, транспорт.
„Южен поток" е само един елемент от тази недалновидна политика, подчерта той.
Помолен да коментира слуховете, че руската ВТБ ще купи КТБ, Дянков отговори, че официалната позиция на руската банка е излязла много бързо. Тя се занимава с инвестиционно банкиране и няма клонове. Именно заради това няма интерес към такава сделка, обясни финансистът.
Запитан какво е нямало да направи, ако е бил министър на финансите през изминалата една година, Симеон Дянков отговори, че не би спрял реформите, които практически вече са били извоювани и приети в обществото. За пример той посочи пенсионната реформа. По думите му в администрацията също са направени много реформи и са се реализирали ненужни проекти. Всички реформи ще трябва да се правят наново.
„Следващото правителство ще страда много, ще му бъде много по-трудно, отколкото от нас", обобщи Дянков.
Той е категоричен, че няма да е част от следващото правителство, защото има други проекти.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг