26 Декември, 2025

Екозащитници спъват удължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на "Козлодуй"

Екозащитници спъват удължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на "Козлодуй"

Екологични организации бавят процедурите по удължаване живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", призна  пред депутати министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която дойде за редовния месечен контрол в парламентарната комисия по енергетика.

Темата за подновяването на лицензиите на двата блока на атомната ни централа повдигнаха от Реформаторския блок. "Националният интерес е безпроблемно увеличаване на ресурса на двата блока", припомни с въпроса си депутатът реформатор Мартин Димитров.

С думите му се съгласи и самата министърка, която призна, че двата блока на АЕЦ "Козлодуй" са една вече изплатена инвестиция, блокове работят само на печалба и страната ни има интерес те да работят колкото се може повече.

"В процедурата за удължаване на живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй" Министерство на околната среда и водите (МОСВ) трябва да се произнесе за това дали е необходима отново Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС). От министерството вече изразиха позиция, че не е необходима нова такава оценка", обясни казуса енергийният министър.

Няколко организации, които се определят като "зелени", обаче са завели дело, с което обжалват решението на МОСВ, че не е необходима такава оценка.

"Кой има интерес да пречи на подновяване на лиценза на 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй", се зачуди "реформаторът" Мартин Димитров.

Той поиска да разбере и как би се отразило това бавене на процедурата за подновяване на работата на 5-ти и 6-ти блок на атомната централа.

"Обезпокоени сме от това, което се случва. Разполагаме с информация за това, кои са тези т.нар "зелени" организации", призна министър Петкова.

Тя напомни обаче, че въпросът с делото трябва да бъде решен възможно най-скоро, защото до октомври 2016-т година министерството трябва да е подало документи в Агенцията по ядрено регулиране за подновяване на живота на 5-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй".

Сподели:

Коментари (0)

Среброто  за първи път надхвърли 75 долара за унция

Среброто  за първи път надхвърли 75 долара за унция

Златото също отбеляза рекордна стойност от 4,531,04 долара за унция

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

В материал на Bloomberg се изтъква, че санкциите срещу агресора принуждават руския петрол да остава все по-дълго в морето, докато Москва и нейните купувачи търсят нови схеми за доставка

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

Метод може да прилoжи всяко лице, чийто доходът е бил правилно обложен