24 Ноември, 2024

ЕС прие директива срещу изпирането на пари, стопира афери като КТБ

ЕС прие  директива срещу изпирането на пари, стопира афери като КТБ

До две години България задължително трябва да е направила централен регистър с имената на действителните собственици на всички български фирми. Това гласи европейска директива за борба с прането на пари, вече одобрена от Европейския съвет и Европейския парламент.

Четвъртата директива срещу изпирането на пари за първи път ще задължи страните членки да поддържат централни регистри с имената на действителните собственици на търговски дружества и други юридически лица, както и на тръстове, пише expert.bg. Под "действителен собственик" се има предвид кой всъщност притежава и контролира компанията и нейните дейности и в крайна сметка разрешава сделки, независимо дали собствеността се управлява директно или чрез упълномощено лице.

За да получи достъп до регистъра, всеки гражданин или организация (например разследващи журналисти или неправителствени организации) при всеки случай трябва да докаже „законен интерес“ за предполагаемо пране на пари и финансиране на тероризма и за предшестващи престъпления като корупция и данъчни измами. Тези лица могат да получат достъп до информация за името на действителния собственик, месец и година на раждане, националност, държава на пребиваване и детайли за собствеността. Изключения за правото на достъп са възможни, но само „в отделни случаи и при изключителни обстоятелства“.

Текстът предвижда специални правила за информацията, отнасяща се до политически значими личности, т.е. хора, изложени на по-висок риск от корупция, заради заеманите от тях политически позиции. Това включва президенти, членове на правителството, върховни съдии, депутати, както и членовете на техните семейства.

Когато налице са такива високо рискови бизнес отношения с подобни лица, трябва да се предприемат допълнителни мерки, като например да се установи източникът на богатството и на средствата, се посочва в директивата.

Сподели: