30 Август, 2026

ЕС взе на мушка гигантските тв екрани - иска ги по-икономични

ЕС взе на мушка гигантските тв екрани - иска ги по-икономични

ЕС нарочи гигантските телевизионни екрани и производителите им ще бъдат задължени да направят тези уреди по-икономични, съобщи сайтът “Юрактив”.

Мярката се отнася и за мониторите на компютрите, все по-често ползвани като телевизори.

Указанието е на Еврокомисията, чиито нови стандарти за телевизорите ще влязат в сила след юни 2016 г.

Целта е разходът на ток да се свие с 8 млрд. евро годишно.

Телевизорите в ЕС консумират 10% от електроенергията в домакинствата. Този процент расте отчасти заради модата на огромните екрани и екстри като връзка на тв с интернет. Роля играе и тенденцията да се гледа все повече телевизия.

От изискването за нов икономичен екодизайн ще бъдат освободени неефективните плазмени екрани.

Причината - те са “умиращи продукти, на които трябва да бъде отпуснат приемлив срок, за да се прекрати пазарната им дистрибуция”, пише “Юрактив”. Сега огромна част от пазара се владее от LCD телевизори.

Опитът да се ограничи разходът на ток от телевизионните апарати ще бъде последван от същите ограничения за домакински уреди като чайници, тостери и сешоари.

С цел енергоспестяване от септември ЕС забрани продажбата на прахосмукачки с мощност над 1600 вата и надигна вълна от критики на производители и консуматори.

Предстоящите ограничения за екраните ще бъдат обявени в детайли до месец. За първи път те ще включат и компютрите, които все повече се ползват за гледане на тв програми.

Сподели:
САЩ получават мажоритарен дял върху добива на огромни залежи от венецуелския петрол

САЩ получават мажоритарен дял върху добива на огромни залежи от венецуелския петрол

Новото съвместно дружество ще бъде вторият по големина корпоративен притежател на доказани петролни резерви в света след саудитската компания Saudi Aramco

Tesla изтегля 3 млн. коли заради дефект в дръжките на вратите - блокират и водят до множество смъртни случаи

Tesla изтегля 3 млн. коли заради дефект в дръжките на вратите - блокират и водят до множество смъртни случаи

След като китайските власти започнаха кампания за безопасност на превозните средства, Tesla беше принудена да изтегли автомобили, за да коригира дефекти и да избегне загубата на китайския пазар

Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Димитър Радев: Не изключвам ново повишение на лихвите, ЕЦБ трябва да е по-бдителна 

Той отказа да коментира слуховете, че ще се кандидатира за президент и подчерта, че остава фокусиран върху работата си в БНБ

Коментари (0)