Според данните на БНБ, депозитите на т.нар „домакинства“ растат, но БНБ не дава статистика какъв е профилът на вложителите. Възможно е да се окаже че 1% държат 99% от депозитите, каза финансистът Васил Кендов пред Bloomberg TV Bulgaria On Air. В никакъв случай не можем да кажем, че е позитив фактът, че депозитите растат стабилно през последните няколко години. Ако ситуацията не се промени, скоро банките няма да имат правилен ход, каза още Кендов. За да тръгне нагоре икономиката, тези пари трябва да се влеят в нея, но ако излязат от банките, ще спадне тяхната ликвидност, посочи финансистът.
Той коментира, че когато се говори за варианта депозитите да се влеят в икономиката, не трябва да се забравя, че ситуацията би била съвършено различна при различни профили на българските вложители, защото, „ако 2 млн. извадят парите си и започнат да харчат, то това ще се отрази на потреблението, но ако 1% започнат да харчат, те не могат да изхарчат безбожно големи суми“.
По думите на финансиста вложителите започват да търсят алтернативи на банковите депозити, но определено такава няма. От друга страна, „хора, които не разбират да се пуснат на фондовия пазар, е чисто финансово самоубийство“.
Финансистът разкри, че доста пари излизат извън граница, но за това БНБ не говори. "Не мога да го коментирам еднозначно. Но със сигурност големи парични маси напускат България“, каза още Кендов.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.