България предлага добри условия за бизнес и инвестиции и през последните години се превърна в притегателен център за немските предприятия, е заявил министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на среща с официална делегация на немската Фондация за фамилен бизнес, която е на посещение у нас по негова покана. Това съобщи пресцентърът на министерството, съобщава БТА.
В делегацията са включени близо 30 представители на водещи немски семейни компании в редица сектори като текстилна индустрия, селско стопанство, развитие на недвижими имоти, корпоративни инвестиции, производство на индустриални минерали, електротехника, хранително-вкусова промишленост, корабоплаване, химическа промишленост. Фондацията обединява над 400 крупни дружества от сферата на семейния бизнес в Германия, чийто среден оборот е около 1.4 млрд. евро, като всяка от тези компании има средно по 6000 работника.
Министър Лукарски е очертал предимствата на България като инвестиционна дестинация, която въпреки гео-политическата ситуация в региона, успява да запази макроикономическата си и финансова стабилност.
На срещата са били обсъдени конкретни съвместни инициативи между Министерство на икономиката и Фондацията за фамилен бизнес, които да създадат перспективи за привличане на нови инвестиции и за обмяна на опит между български семейни предприятия и техните аналози в Германия. За целта министър Лукарски и Хайдбредер са обсъдили идеята за провеждане на международен форум, на който водещите в сферата на семейния бизнес страни като Германия и Австрия да представят своя опит в прилагането на политики в подкрепа на тези фирми и потенциала за тяхното приложение у нас. Друга идея е и съвместното разработване и реализиране на програма за обмен между бизнеса от двете страни.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг