Сделката с Дипломатическия клуб в Бояна ми е позната като история. Вече е възложена проверка и до средата на ноември ще бъдат оповестени резултатите от нея. Уверявам ви, че няма как да остане скрито кой е купувачът на този имот. Това каза в ефира на Нова ТВ финансовият министър Владислав Горанов.
Той добави, че за него много по-важно е дали цената, която е платена е справедлива или не, препращайки ни към близкото минало, когато са се разпродавали доста по-атрактивни собствености на държавата на скандално ниски цени, като авиокомпания „Балкан“ например, за която се знае реалния купувач. Но дали става в сделката за дипломатическия клуб става дума за пране пари – отговорът е от компетенцията на шефа на ДАНС.
Горанов коментира и протестите на учените от БАН, които вчера излязоха пред образователното министерство, за да поискат достойно възнаграждение. Министърът обаче беше доста категоричен: 230 милиона за образование за 2017 наистина не са много повече от миналата година, но има стотици милиони средства в европейските фондове и във Фонд "Научни изследвания". Не приемам, че трябва да имаме административна наука, тоест, не виждам къде е връзка между фундаментална наука и бизнеса, каква е нейната добавена стойност. Науката трябва да бъде свързана с бизнеса и той да има интерес да инвестира в наука, аргументира позицията си Горанов.
„Аз нямам нищо против когато видим нещо добро, да инвестираме в него целево. Такъв беше случаят с циклотрона на БАН, там е около 10 милиона лева общата инвестиция”, каза още финансовият министър и добави:
„Трябва колегите, които имат претенции, че създават продукт, да не са си самодостатъчни в разбирането колко са важни за обществото, а да положат малко повече усилие”.
Според Владислав Горанов положителното в Бюджет 2017 г. е, че в него има доста смислени политики и търсене на решение да бъде преразпределен по-добре финансовият ресурс, който взимаме от българските граждани. Заложения ръст на БВП от 3%., който е два пъти по-малък от този в съседна Румъния, е на базата на икономическата ситуация. И макар да не е достатъчен, е по-добър в сравнение с миналите години, което е една положителна тенденция, посочи министърът.
Той обясни, че факторите, които влияят на БВП това са инвестиции, потреблението, вноса и износа. Това пък което е важно за инвеститорите и добрата бизнес среда и бързото решаване на публични спорове. Това, с което България продължава да бъде атрактивна за чуждите инвеститори и данъчната система, която на този етап според него не трябва да се променя.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг