Няма картел на пазара за горива, защото за голяма част от горивата има само един производител у нас. Това заяви икономистът Емил Хърсев в ефира на Нова телевизия. Той обясни, че всеки продава на цена, на която позволява пазарът, по повод ниската цена на петрола, която обаче не се отразява в цената на горивата по бензиностанциите. „След като има търсене на тази цена, ако има по-висока, и на по-висока ще продаде, ако нищо не му пречи“, допълни още той и допълни, че всеки търговец на горива може да организира внос на горива.
Друга причина цените на горивата да не реагират толкова бързо на случващото се на петролните пазари днес са запасите, които производителите имат. „Ние виждаме на борсата за 15 секунди как пада цената на суровината, но всъщност производителят произвежда горивото, което ни продава днес, с нефт, който е купил преди 2-3 месеца, в зависимост от това каква му е схемата“, каза икономистът.
Големите спадове на цената на петрола се компенсират и от поскъпването на долара спрямо българския лев, допълни още Хърсев. Според него в момента петролните пазари са много несигурни – никой не знае каква ще е тенденцията в следващите периоди, защото страните от ОПЕК не могат да възстановят механизма да контролират количествата на добива.
Този увеличен риск на петролните пазари също е причина цената на горивата у нас да не поевтиняват. Припомняме, че в момента Комисията за защита на конкуренцията започна проверка на бензиностанциите в страната и дали няма картелно споразумение на пазара. Досега регулаторът е правил две проверки в сектора, които не показаха нарушения.
. „След като има търсене на тази цена, ако има по-висока, и на по-висока ще продаде, ако нищо не му пречи“, допълни още той и допълни, че всеки търговец на горива може да организира внос на горива.
Друга причина цените на горивата да не реагират толкова бързо на случващото се на петролните пазари днес са запасите, които производителите имат. „Ние виждаме на борсата за 15 секунди как пада цената на суровината, но всъщност производителят произвежда горивото, което ни продава днес, с нефт, който е купил преди 2-3 месеца, в зависимост от това каква му е схемата“, каза икономистът.
Големите спадове на цената на петрола се компенсират и от поскъпването на долара спрямо българския лев, допълни още Хърсев. Според него в момента петролните пазари са много несигурни – никой не знае каква ще е тенденцията в следващите периоди, защото страните от ОПЕК не могат да възстановят механизма да контролират количествата на добива.
Този увеличен риск на петролните пазари също е причина цената на горивата у нас да не поевтиняват. Припомняме, че в момента Комисията за защита на конкуренцията започна проверка на бензиностанциите в страната и дали няма картелно споразумение на пазара. Досега регулаторът е правил две проверки в сектора, които не показаха нарушения.
Още от Бизнес
ЕС готви парична революция: ускорява дигиталното евро въпреки съпротивата на банките
За разлика от парите по банковите сметки, дигиталните евро ще се съхраняват в отделен виртуален портфейл, а това може да стане реално през 2029 година
Япония подписа историческо споразумение за износ на големи бойни кораби
Корабите от клас Mogami-class frigate се смятат за едни от най-съвременните военноморски платформи, разработени от Страната на изгряващото слънце
Китайските стоки стават по-скъпи от 1 юли: Мито за всяка една в пратка под 150 евро
"Ако имате 2 тениски, те ще бъдат обложени с 3 евро. Ако имате 3 тениски, пак е 3 евро, но ако имате една тениска, една чанта и едни обувки, имате 3 различни артикула по вид и тогава вече имате 3 по 3 – 9 евро“, посочва изпълнителният директор на Българската е-комерс асоциация Жанет Найденова