15 Януари, 2026

Идва краят на ОЦК - Кърджали

Идва краят на ОЦК - Кърджали

"Безсмислено е да протестираме. Нищо няма да се промени", заяви Ани Георгиев, лидер на КТ "Подкрепа" в завода. Според него най-вероятно няма да се намери нито инвеститор, нито фирма, която да наеме завода. "Причината е, че най-големия кредитор на ОЦК - Първа инвестиционна банка, си иска парите на куп и в момента. При това положение няма как да се намери фирма, която да влезе в завода", каза Георгиев. Според него банката вече е разлепила уведомления за запор на имуществото в комбината. Срещу банковия кредит бил заложен практически целия цинков завод.

От синдиката "Защита" заплашиха, че ще блокират офиса на банката в Кърджали. "Изпратили сме писмо до ръководството на банката, в което искаме до 26 юни да проведем среща, за да разговаряме за бъдещето на ОЦК. Ако това не стане ще протестираме пред банковия офис в Кърджали", закани се лидерът на "Защита" Стефан Атанасов.

Някои от работниците са абсолютно отчаяни. "Ако до понеделник няма разрешение на проблема с ОЦК ще се кача на един от комините в завода и ще скоча. Нищо друго не ми остана. Затънал съм в борчове, от 10 дни ми е спрян тока в жилището", заяви металургът Милчо Костов.

 
Сподели:

Коментари (0)

Агенцията за ядрено регулиране да отговори за Коледната криза в АЕЦ „Козлодуй”

Агенцията за ядрено регулиране да отговори за Коледната криза в АЕЦ „Козлодуй”

Експертът е поставил в официално заявление според Закона за достъп до обществена информация, седем въпроса относно кризата в атомната ни електроцентрала до председателя на АЯР г-н Цанко Бачийски

След удари с дронове по танкери край Новоросийск износът на казахстански петрол е под сериозна заплаха.

След удари с дронове по танкери край Новоросийск износът на казахстански петрол е под сериозна заплаха.

Дронове атакуваха най-малко три петролни танкера край руския порт Новоросийск, докато са чакали да товарят казахстански петрол от терминала на Каспийския тръбопроводен консорциум. Инцидентът поставя под риск ключов маршрут за световния енергиен пазар.

БНБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България

БНБ повиши прогнозата за растежа на БВП на България

Нагоре е коригиран и растежът за тази и следващата година. За 2026 и 2027 г. реалният БВП трябва да нарасне с 3.1%. Според прогнозата от юни ръстът трябваше да бъде 2.7 %.