С този бюджет, с това развитие на нашата икономика все повече задълбочаваме нашето затъване в това, което може да се нарече европейска бедност." Това заяви пред БНР проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт при БАН.
"Нашият БВП на човек от населението се оценява някъде на около 7 хиляди евро. Средноевропейското равнище е около 30 000 евро. С тези темпове, с които се развиваме, тази дистанция ще се увеличава. И логично се питаме - докога ще бъде така? Не е ли обидно за нас като нация, като хора, като индивиди това, че постоянно затъваме в това блато на европейската бедност и няма спасение? Непосредствено преди нас, на предпоследно място, се намира Румъния и румънският брутен вътрешен продукт на човек от населението е например някъде около 9 500-600 евро, тоест с една трета повече от това, което ние произвеждаме", посочи проф. Минасян.
Основен въпрос е може ли държавният бюджет да въздейства на икономическата активност вътре в страната или не може, подчерта икономистът. По думите му, държавният бюджет е много мощен инструмент за въздействие на икономическия растеж и има механизми за това, които обаче у нас не се използват.
Гарабед Минасян отчита още "изключително засилващо се бягство на български капитали в чужбина". Той даде пример с първите осем месеца на настоящата година и изтъкна, че изработени и натрупани капитали от български граждани в размер на 3.1 милиарда евро са били изнесени в чужбина.
Бизнес
Икономист: С Бюджет 2019 ще продължим да затъваме в това, което се нарича "европейска бедност"
Гарабед Минасян
Нашият БВП на човек от населението е 7000 евро, а на средният европеец - 30 000 евро
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни