12 Февруари, 2026

Кабинетът одобри финансова инжекция от 5 милиона за чужди инвеститори

Кабинетът одобри финансова инжекция от 5 милиона за чужди инвеститори

Пет чужди компании, които ще реализират свои проекти в България до 2020 г., ще получат близо 5 млн. лв. безвъзмездна финансова помощ, в които ще могат да възстановят частично направени от тях инвестиционни плащания. Това реши правителството на заседанието си в сряда.

Парите в размер до 4.9 млн. лв. трябва да покрият направените от чуждите инвеститори задължителни осигурителни и здравни вноски за работниците и служителите, заели новите работни места.

Проектите са на дружествата "Куинтайлс България" ЕООД, "Мелексис България" ЕООД, "Интегрейтид Микроелектроникс България" ЕООД, "АЙ БИ ЕМ България" ЕООД и "Кока-Кола Хеленик Бизнес Сървисиз Организейшън" ЕООД.

Вложенията са за разширяване на дейността на техни съществуващи предприятия, основно в района на столицата, като се планира разкриването на 1260 нови работни места и извършването на инвестиции в размер на 28.3 млн. лв. Дейностите се осъществяват във високотехнологични дейности от производствения сектор и от сектора на услугите. Инвеститорите са поели ангажимент да поддържат заетостта по тези проекти за срок от най-малко три или пет години, в зависимост от категорията на предприятието.

Сподели:

Коментари (0)

Българската банка за развитие стана член на платформата на ОИСР за устойчиво финансиране на МСП

Българската банка за развитие стана член на платформата на ОИСР за устойчиво финансиране на МСП

Новото партньорство ще осигури на банката достъп до богата база от данни, анализи и добри практики, които ще подпомогнат дейността й

Българската банка за развитие е вече член на платформа на ОИСР за устойчиво финансиране

Българската банка за развитие е вече член на платформа на ОИСР за устойчиво финансиране

Присъединяването на ББР е в съответствие с приоритетите на страната ни във връзка с кандидатурата за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и отразява поетия от страната ангажимент за активно участие в международните инициативи за устойчив икономически растеж

ББР и Банка ДСК подписаха споразумение по програма InvestEU

ББР и Банка ДСК подписаха споразумение по програма InvestEU

Гаранцията ще осигури финансиране на бизнеса в България за над 300 млн. евро